Hem » Blogg » Solvatten – Solen gör jobbet

Solvatten – Solen gör jobbet

Vattenglasen klirrade när vi i Rotary E-Club firade världsvatten dagen. Ett stort antal gäster besökte oss för att lyssna på Petra Wadströms föredrag om vatten och hur hennes uppfinning hjälper familjer med rent vatten. Föredraget var unikt för den kvällen och gick bara att se live.

Som veckans fördrag så får du ett klipp från TV4 om Solvatten.

Stort tack till alla som bidragit med pengar till virtuella vattenflaskor! Det har gjort att vi under kvällen kunde lämna en gåvocheck på 20 000 kr till insamlingsstiftelsen för Solvatten. Jag blir varm i hjärtat av vetskapen att vi i klubben nu hjälpt ca 100 människor med rent vatten i 10 år.

OM DU GÄSTAR FRÅN ANNAN ROTARYKLUBB! Var vänlig skriv hela ditt namn (för- och efternamn) samt den email-adress (samma som du använder i Rotary) och namnet på din klubb – då underlättar du för oss att registrera närvaron.

 • Ta del av föredraget.
 • Närvaro registreras endast för kommentarer på senaste veckans föredrag, dock är ni välkomna att se de äldre föredragen med.
 • Skriv i kommentarsfältet vad du tyckte om föredraget. Glöm inte dina uppgifter om namn, klubbnummer och den email adress du använder i Rotary. Detta för att vi ska kunna närvaroregistrera dig.
 • Köp en eller flera vattenflaskor för 20 kr/st till vårt vattenprojekt genom Paypal (längst ned på sidan).

Genom att lämna din kommentar (och betala in till vårt vattenprojekt via PayPal) har du visat att du närvarat på denna veckas Rotarymöte. Du godkänner också att vi sparar din email-adress och kan komma att skicka dig ett nyhetsmail – men du kan när som helst välja att sluta prenumerera på dessa.

All närvaro registreras 1-2 gånger per månad, var inte orolig om du inte fått din ”pinne” direkt efter besöket den kommer vid nästa registreringstillfälle./Registratorn

Varmt välkommen att berätta vad du tyckte om föredraget! (Första gången du lämnar en kommentar så behöver vi godkänna inlägget innan det syns på sidan).

6 kommentarer

 1. Ewa Ryhr Andersson säger:

  Som förstaårsmedlem i e-klubben ser jag fram emot att följa och stötta fler fina initiativ för att främja rent och friskt vatten framöver. Å visst blev även jag stolt över att klubbens medlemmar hittills så frikostigt samlat in pengar till denna mycket viktiga fråga för det fortsatta goda livet på jorden. Kul med miljöpris till Petra och Solvatten och stort tack till henne för ett jättefint föredrag på Världsvattendagen 🙂.

  • Rotaryklubb - Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 2. Lena Nilsson säger:

  Roligt att vi i klubben stödjer detta projekt. Vi kan verkligen känna stolthet över den summa som
  vi bidragit med till insamlingsstiftelsen Solvatten! Rent vatten är livsavgörande.

  • Rotaryklubb - Rotary e-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 3. Björn E säger:

  Detta är ett fantastiskt projekt. Jag är glad att vi stödjer det.

  • Rotaryklubb - E-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 4. Ingemar H Drogell säger:

  En fantastisk uppfinning. Och så viktigt att e-club satsar bl.a. på detta vattenprojekt. Läste en bok av Bear Grylls, en framstående expert på överlevnad. Människan klarar sig 3 till 4 veckor utan mat. Men utan vatten/vätska klarar vi oss max en vecka. Vattenfrågan blir nog den allra största frågan framöver i världen.

  (En helt annan sak. Jag såg att Rotary International godkänt Ulf Andersson som inkommande DGN i distriktet. Vad trevligt och intressant. Gratulerar. Och vad bra för e-club. Hamnar ännu mer på kartan, samt med klubbens vattenprojekt).

  • Rotaryklubb - Rotary e-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 5. Ingrid Anjou säger:

  Mycket intressant.

  • Rotaryklubb - Söderköping RK
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Swish
 6. Arne Thorfinn säger:

  Solvatten är ett jättebra koncept och ger en fullgod lösning på ett stort problem. Men det är en utmaning att föra ut det i stor skala till många.
  Ett enklare och mycket billigare alternativ – om än inte lika bra kanske – är att rena vatten i vanliga genomskinliga plastflaskor (petflaskor), som fylls till 2/3-delar och sedan läggs upp på solbelysta plåttak under cirka 6 tim.
  Det ena utesluter inte det andra.

  • Rotaryklubb - rtoary e-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *