V41

Hej Rotaryvänner!

Veckans föredrag har jag fått tips om från vår medlem Arne Thorfinn: ”Vad Rotarianer bör känna till om kärnvapen och vad Rotary kan göra”. Arne är kontaktperson i Sverige för två Rotarynätverk som har som uppgift att lyfta fram problemet med jordens farligaste massförstörelsevapen: Rotarians4Nuclear Ban respektive Rotary Action Group for Peace: Nuke Free World. Fred är som vi väl alla känner till ett av Rotarys fokusområden. Föredraget framfördes vid Rotary Internationals Fredsmöte i januari 2020 av rotarianen och läkaren Ira Helfand. Hans engagemang, tillsammans med många andra har lett till Nobels Fredspris vid två tillfällen, 1985 och 2017. När han en gång skulle hålla tal på en Röda Kors konferens presenterades han med följande ord: ”Doctor Helfand is the quitest, scariest person on the planet”. I första delen beskrivs två olika krigsscenarier där kärnvapen används, med effekter på människor och klimat, ett litet regionalt krig och ett större. Sista delen av föredraget handlar om vad vi i Rotary kan göra ur ett humanitärt perspektiv.
Här är länken till veckans föredrag: Dr. Ira Helfand at Rotary World Peace Conference 1-18-20
Månadsmötet 27 oktober kl 19.00

 

Har du inte anmält dig, gör det nu. Missa inte chansen att se och höra Rotary Internationals President Holger Knaack som är gästtalare på mötet.
Anmäl dig här: https://www.rotaryeclub.se/join
(Länk till mötet skickas ut senare.)

 

 

 

 

 

Angående årsmötet i distrikt 2410
Anmälningstiden är förlängd till den 11 oktober. Alla är välkomna! Söndagen den 18 oktober 2020 klockan 10.00 via Zoom. Anmälan till årsmötet sker via ClubAdmin. Är du intresserad av distriktets verksamhetsberättelse samt resultat- och balansräkning för rotaryåret 2019-2020, kontakta mig.

Council on Resolutions (CoR) 2020 och Lagrådet 2022
CoR möts årligen online och behandlar förslag med rekommendationer till Rotary Internationals styrelse att ta upp för övervägande. Alla Rotarianer kan läsa förslagen och se resultat av omröstningen, men endast Lagrådsrepresentanterna kan rösta. Se förslagen här: https://my.rotary.org/cor/vote Lagrådet är Rotarys högsta lagstiftande organ. Det består av en delegat från varje distrikt och tar ställning till behov av ändringar i grundlagsdokumenten. Sista dag att lämna förslag till Lagrådet 2022 är den 31 december 2020. Observera, det är klubben som ska lämna förslaget. Förslag på ändringar och tillägg ska därför vara styrelsen tillhanda senast 30 november.

Rotarys fyrfrågeprov är en etisk guide för oss rotarianer. Avsikten är att vi ska ställa oss dessa fyra frågor så snart vi är tveksamma om vi ska säga eller göra något:
– Är det sant?
– Är det rättvist mot alla som berörs?
– Skapar det samförstånd och bättre kamratskap?
– Är det till fördel för alla berörda?

The Rotary Foundation (TRF)
TRF är Rotarys stiftelse och vår egen hjälporganisation. (Världens bästa hjälporganisation?!) Tyvärr glömmer vi alla bort TRF ibland… Nu börjar vi så sakta närma oss den tid på året när tiggarbreven och tv-reklamen från allehanda organisationer står som spön i backen. Vill du göra gott i världen, glöm då inte TRF. Gå in på My Rotary https:/my.rotary.org/en/donate och klicka på ”Donate”. Gör det som inloggad på My Rotary så kommer din gåva även att gynna vår klubb. Är du inte registrerad på My Rotary, så gör det först. (Vill du ha hjälp med att registrera dig, är du välkommen att kontakta mig.) Har du för avsikt att skänka pengar till TRF nu, under oktober, ber jag dig att välja ”Polio Fund” då Rotary firar internationella poliodagen den 24 oktober. Mer därom i nästa veckobrev.

Med Rotaryhälsningar
Ulf Andersson
President e-club 2410

9 kommentarer

 1. Sven Andersson säger:

  Något som vi åter bör fundera över.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Dr Ira Helfand
  • Rotaryklubb: Varbergs Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 2. Lennart Disborg säger:

  Skrämmande – En verklig och mäktig uppgift för Rotary.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Mycket skrämmande - en verklig uppgift för Rotary.
  • Rotaryklubb: e-club2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 3. Christina Thorsson säger:

  Får hoppas att föreläsaren även engagerat sig politiskt i USA, då demokratin där hänger på en skör tråd med nuvarande styre.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vecka 42: Dr Ira Helfand at rotary World Peace conference 200118.
  • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
  • Kaj Alvén säger:

   Mycket bra fördrag om ett skrämmande ämne.

   Kommentar

   • Veckans föredrag: Dr Ira Helfand.
   • Rotaryklubb: Smålandsstenar Rotaryklubb 13264
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 4. Thomas Roos säger:

  Varför överhuvudtaget finns det kärnvapen, varför överhuvudtaget finns det krig, detta borde vara på allas agenda och att det nu lyfts här är riktigt bra.
  Jag själv genom ett antal FN missioner under 70-80-90 talet har sett krigets verkningar från ett ”vanligt” krig, det i sig är ett helvete av lidande och förstörelse och hur världen skulle se ut efter ett kärnvapenkrig, skulle vår värld överhuvudtaget överleva, det enda vi kan vara säkra på att det hjälper inte att sticka huvudet i sanden och tro att det händer inte mig………

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Dr. Ira Helfand........
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 5. Ingemar H Drogell säger:

  Mycket intressant och skrämmande. Rotary är en av de världsorganisationer, som kan påverka makthavare till kloka beslut. När FN byggdes upp efter andra världskriget, så bjöd man in duktiga Rotarianer när Artiklarna om Mänskliga Rättigheter skapades. Ett förslag till klubben: Förutom de mycket viktiga vattenprojekten som vi satsar på så kan vi ha ytterligare ett projekt: Rotary Peaceengagemanget.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Dr Ira Helfand, Kärnvapen
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 6. Päivi Kauppi säger:

  Don’t just relay on luck…Act…

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Kärnvapen
  • Rotaryklubb: Medlem Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 7. Bernhard Karli säger:

  Skrämmande och passande i dessa tider att lyfta fram igen hotet om denna apokalyptisk möjlighet.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Dr. Ira Helfand
  • Rotaryklubb: E-Club of London Centenary
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 8. JARL TERSIN säger:

  Riktigt obehagligt, och med allt kring Covid, klimatkrisen etc. så har man helt tappat bort denna fråga

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Kärnvapen
  • Rotaryklubb: Medlem i eklubben
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *