V43

Hej Rotaryvänner!

Det finns fortfarande möjlighet att anmäla sig till vårt månadsmöte den 27 oktober kl 19.00. Bjud in intresserade Rotaryvänner genom att vidarebefordra anmälningslänken! Anmäl dig här: https://www.rotaryeclub.se/join

(Länk till mötet skickas ut senare.)

 

Nästa månad har vi årsmöte i E-Club 2410. Det äger rum den 26 november kl 19.00.

 

Veckans föredrag

Veckans föredrag anknyter återigen till vatten, (inte drickbart men väl så viktigt för oss.) Här på ”hemmaplan” är Östersjön och hur den mår ett ofta återkommande ämne. Det här föredraget handlar om korallrevens och dess innevånares situation, med inriktning på Karibien, men vi läser larmrapporter också från andra håll.

Se veckans föredrag med svensk text här: https://www.ted.com/talks/ayana_elizabeth_johnson_a_love_story_for_the_coral_reef_crisis?language=sv

U-fonden

Nu är det tydligt, december och julen närmar sig. Butikerna har redan plockat fram julsaker i sina diskar och det första rejäla snöfallet har vi upplevt i de norra delarna av landet. Häromdagen kom också ett brev från U-fonden, Svenska Rotarianers Fond för internationellt utvecklingsarbete. U-fonden säljer bland annat julkort och julklappsadresser. Behållningen av försäljningen går till humanitära projekt, som stödjer utbildning i utvecklingsländer. Vill du beställa, gör det på: https://www.ufonden.se

The Rotary Foundation (TRF)

Jag har sagt det förut och jag säger det igen: TRF är vår stiftelse och vår egen hjälporganisation. (Världens bästa hjälporganisation?!) TRF har under flera år fått högsta betyg av Charity Navigator som rankar välgörenhetsorganisationer (i USA). Nu när brev och TV-reklam, inför december, allt oftare handlar om att du ska skänka pengar till välgörande ändamål, kom ihåg TRF när du vill göra gott i världen.

Den 24 oktober är det World Polio Day, Internationella Poliodagen. Kom ihåg att för varje hundra kronor Du skänker i kampen mot polio, lägger Bill och Melinda Gates Stiftelse till tvåhundra kronor.

Ge ditt bidrag under oktober månad till kampen för att utrota polion genom att antingen Swisha till E-Club 2410. Swish 123 126 6352. Eller betala till klubbens BankGiro 882-8295. Skriv ”End Polio Now” på betalningen.

 

Polio rotary Delete

Med Rotaryhälsningar

Ulf Andersson

President E-Club 2410

10 kommentarer

 1. David Krug säger:

  Kul föredrag om en av de få fiskarter jag kommer ihåg att jag fascinerades av både i Eilat på sent 80-tal, Hawaii på sent 90-tal och i Afrika och Asien de senaste 10 åren.

  Dock alltid lite frustrerande när välutbildade forskare säger ”We have the solutions” men helt missar den mest uppenbara lösningen som inte bara hjälper mot problemet med fiskande och korallrevsdöd utan även höjer världens folkhälsa och sänker förekomsten av de 8-10 vanligaste dödsorsakerna för människor:

  Skapa statliga hälsorekommendationer och skolutbildning som lyfter fram alla hälsofördelar och miljöfördelar med vegansk kost och backa upp det med lagstiftning, naturskydd och en infrastruktur och subventioner för produktion av näringsrik vegansk kost och finansiera det genom att i en omställning ta bort alla subventioner för kost som bidrar till förekomsten av de 8-10 vanligaste dödsorsakerna för människor.

  Kan tyckas självklart, men inte ens för forskare tyvärr, eftersom de är så fokuserade på sin spjutkompetens (och kanske smaklökar och egna vanor som de inte vill ändra) att de missar helhetsbilden tyvärr. https://www.youtube.com/watch?v=30gEiweaAVQ

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Papegojfisk
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 2. Åsa Gilbertsson säger:

  Inspirerande och lärorikt föredrag

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Korallrev och fiskarna
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 3. Ingemar H Drogell säger:

  Mycket intressant och viktigt. Vi människor har ett stort ansvar att ta tag i. Mycket bra att Rotarys sjunde område just är allt kring vår natur.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Korallrev och fiskarna
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 4. Bernhard Karli säger:

  Fint föredrag om papegojfisk och koraller. Närmare oss kan vi engagera oss att ”Rädda Östersjön” genom att grunda ett Östersjöforum i varje distrikt som ansluter sig till Baltic Sea Rotary Action Network BASRAN. se https://www.rotary1410.fi/global-grant-save-the-baltic-sea/ för mera detaljer

  Kommentar

  • Veckans föredrag: V44 Korralrev
  • Rotaryklubb: E-Club of London Centenary
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 5. Christina Thorsson säger:

  Fantastiskt roligt och spännande föredrag

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vecka 44: Korallrev.....
  • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 6. Agneta Dryselius säger:

  Mycket att lära av en inspirerande föreläsare.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Korallrev...
  • Rotaryklubb: E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 7. Thomas Roos säger:

  Ett helt underbart föredrag om papegojfisk och korallrev………..

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Korallrev.......
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 8. Lennart Disborg säger:

  En underbar berättelse om saker som vi snart har förlorat om vi inte agerar,
  I elfte timman. BÄTTRE SENT ÄN ALDRIG.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: V43
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 9. Jan Jaldeland säger:

  Så underbart vacker och passionerad kärleksförklaring till vatten och koraller! Vi har rätt fokus i klubben!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Koraller
  • Rotaryklubb: Eclub2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  • Kaj Alvén säger:

   Ett passionerat och fint föredrag.

   Kommentar

   • Veckans föredrag: Korallrev...
   • Rotaryklubb: Smålandsstenar Rotaryklubb 13264
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *