Hem » Blogg » Blicka in i Rotaryvärlden

Blicka in i Rotaryvärlden

Denna vecka är det åter dags att vända blicken in mot Rotary-världen igen. Vi har hittills berört följande ämnen i våra månadsmöten ”Promoting Peace” (september), Fighting Desease” (oktober) och hela året runt, men särskilt på Världsvattendagen 22 mars, samlar vi in medel för att stödja insatsen ”Providing Clean Water”. Det finns tre andra insatser som Rotary också oförtrutet arbetar med och samlar in medel till. De är följande ”Saving Mothers & Children”, ”Supporting Education” och ”Growing Local Economies” och dessa tre ämnen ska vi denna veckan se korta filmer om.

Under länken https://www.rotary.se kan du finna mycket läsvärt vid sidan av klubbens och distriktets egna webbplatser. Där får du genast bilden över vår nations och Lettlands klubbar dvs Rotary i Sverige och Lettland samt en kartbild över hur nuvarande distriktsindelning ser ut. Läs gärna mer även om The Rotary Foundation (TRF) i Sverige under följande länk: https://rotaryfoundation.se

OM DU GÄSTAR FRÅN ANNAN ROTARYKLUBB! Var vänlig skriv hela ditt namn (för- och efternamn) samt den email-adress (samma som du använder i Rotary) och namnet på din klubb – då underlättar du för oss att registrera närvaron.

 • Ta del av föredraget.
 • Närvaro registreras endast för kommentarer på senaste veckans föredrag, dock är ni välkomna att se de äldre föredragen med.
 • Skriv i kommentarsfältet vad du tyckte om föredraget. Glöm inte dina uppgifter om namn, klubbnummer och den email adress du använder i Rotary. Detta för att vi ska kunna närvaroregistrera dig.
 • Köp en eller flera vattenflaskor för 20 kr/st till vårt vattenprojekt genom Paypal (längst ned på sidan).

Genom att lämna din kommentar (och betala in till vårt vattenprojekt via PayPal) har du visat att du närvarat på denna veckas Rotarymöte. Du godkänner också att vi sparar din email-adress och kan komma att skicka dig ett nyhetsmail – men du kan när som helst välja att sluta prenumerera på dessa.

All närvaro registreras 1-2 gånger per månad, var inte orolig om du inte fått din ”pinne” direkt efter besöket den kommer vid nästa registreringstillfälle./Registratorn

3 kommentarer

 1. Johan Ekberg säger:

  Fantastiskt att se engagemanget

  • Rotaryklubb - Rotary e-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Swish
 2. Malin Åhman säger:

  Tack, tänk, så mycket bra Rotary är, gör och ger.

  • Rotaryklubb - E-club
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 3. Arne Thorfinn säger:

  Tre snabba inblickar i TRF:s fina stöd för en bättre mänsklighet

  • Rotaryklubb - Rotary e-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *