Hem » Blogg » Den dolda kraften i att le

Den dolda kraften i att le

Ron Gutman är en uppfinnare, en seriell teknik- och hälsoentreprenör, en investerare, en filantrop och en adjungerad professor vid Stanford University. Hans mission är att hjälpa alla att leva ett lyckligare och hälsosammare liv. I dagens föredrag granskar Ron Gutman en rad studier om leende och avslöjar några överraskande resultat. Visste du att ditt leende kan vara en predikator för hur länge du kommer att leva? Och att ett enkelt leende har en mätbar effekt på ditt allmänna välbefinnande? Förbered dig på att det börjar rycka i några ansiktsmuskler när du lär dig mer om detta evolutionärt smittsamma beteende.

Lyssna här

OM DU GÄSTAR FRÅN ANNAN ROTARYKLUBB! Var vänlig skriv hela ditt namn (för- och efternamn) samt den email-adress (samma som du använder i Rotary) och namnet på din klubb – då underlättar du för oss att registrera dig som gäst i vår klubb.

  • Ta del av föredraget.
  • Närvaro registreras endast för kommentarer på senaste veckans föredrag, dock är ni välkomna att se de äldre föredragen med.
  • Skriv i kommentarsfältet vad du tyckte om föredraget. Glöm inte dina uppgifter om namn och den email adress du använder i Rotary. Detta för att vi ska kunna registrera dig som gäst.
  • Köp en eller flera vattenflaskor för 25 kr/st till vårt vattenprojekt genom PayPal (längst ned på sidan).

Genom att lämna din kommentar (och betala in till vårt vattenprojekt via PayPal) har du visat att du närvarat på denna veckas Rotarymöte och att du godkänner att vi sparar din email-adress. 

4 kommentarer

  1. Arne Thorfinn säger:

    Den kortaste vägen till kontakt mellan två människor är ett leende.
    Dessutom: redan Gud begrep säkert att det är bättre att le än att sura. Det finns mer än dubbelt så många muskler i käkregionen som engageras i ett leende jämfört med när vi surar.

    • Rotaryklubb - Rotary e-club.se2405
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i rotaryeclub.se och har förskottsbetalat
  2. jonas nilsson säger:

    Jokrarna i denna forskning är de som ler, fast med mungiporna kraftigt ner. 🙂

    • Rotaryklubb - rotaryeclub.se
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i rotaryeclub.se och har förskottsbetalat
  3. Bengt Bengtsson säger:

    Inspirerande föredrag och jag upptäckte att jag mestadels satt och log. Ja, ett leende betyder så mycket. Om jag i något sammanhang är missnöjd, t ex i en affär, och ska klaga och min motpartner då ler mot mig går det inte längre arr vara missnöjd. Jag ska tänka än mer på detta.

    • Rotaryklubb - Kalmar Norra
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Swish
  4. Ann-Margreth Olsson säger:

    Ett leende kan bryta barriärer. Sprider en god känsla utåt till omgivningen och inåt i dej.

    • Rotaryklubb - Eclub 2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i rotaryeclub.se och har förskottsbetalat

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *