Vecka 50: Husqvarna

Hej Rotarianer,

Charlotte Ahlberg reser vidare i Asien och vi får lära känna ännu en av våra medlemmar närmare, Marie-Astrid Löfdahl, som bor i Husqvarna. Antar att julstöket är fokus för de flesta medlemmar under veckan, men vår förhoppning är att så många av er medlemmar som möjligt ska avsätta tid på torsdag 14:e december 20.00 – 21.00 för att på årsmötet vara med och göra en bra Rotary-klubb bättre.

Vår förre Distriktsguvernör Janis Anderson sade något på Distriktskonferensen i Borensberg i höstas, som jag tycker var klockrent. Han beskrev medlemskapet i Rotary som ett smörgåsbord. Så här ungefär: För medlemsavgiften får du ett dignande smörgåsbord med möjligheter till yrkesnätverkande, samhällsförändring på lokal, nationell och global nivå och inte minst social gemenskap. Om du väljer att endast ”äta knäckebrödmacka”, ja då kanske medlemsavgiften kan uppfattas som hög.

Om du ännu inte nyttjat möjligheten att gästa andra Rotaryklubbar, lokalt, nationellt och världen över, som Charlotte uppmuntrar till, så kika in på :

Vi kommer att fortsätta utveckla och påminna om ”Smörgåsbordet”, så kom gärna med tips på vad som händer IRL i Rotary i ditt lokalområde, i Sverige och i Världen.

Charlotte Ahlberg besöker Taiwan

Vår resa i Asien fortsätter och vi besöker nu Taiwan. Ett litet land som kallar sig Republic of China, till skillnad från Kina som är Peoples Republic of China. Ett modernt land med 23 miljoner invånare på liten yta. Mycket framgångsrika i business och ett väldigt starkt och expansivt Rotary. Tidigare RI presidenten Gary Huang är här i från och han visade stolt upp sitt land och klubbverksamheten här. Det som glädjer mig extra mycket är att de medvetet fokuserar på att få jämställdhet. Extra krydda åt besöket vara att närmare få lära känna Amanda, som var Pastpresident, 45 år och ägde ett inredningsföretag med 30 anställda.

Sist men inte minst att få medverka vid charterfesten för en ny Rotaryklubb med Business professionals. Ta gärna chansen du också att besöka Rotary världen över. Det ger både nya insikter om kulturer, affärer och ger nya vänner i livet. Bilden är från charter festen.

Veckans medlemspresentation

Hej,

Jag heter Marie-Astrid Löfdahl och avslutade min första jobbcykel för 3 år sedan. Min första jobbcykel bestod av att jobba med försäljning och marknadsföring i 7 år. Under den tiden arbetade jag bl.a. på IKEA i 5 år i Sverige 2,5 år och i Schweiz 2,5 år. Därefter hamnade jag på ROL Production Sweden AB som internationell kundansvarig för dotterbolagen och externa kunder runt om i Europa.

Under tiden jag arbetade på ROL startades Rotary E-Club 2410 som jag blev chartermedlem för. Så jag är glad att fortfarande tillhöra klubben och det är roligt att se hur klubben utvecklats under dessa år! Rotary har egentligen varit en del av mitt liv redan från när jag var liten då min pappa varit mycket engagerad medlem så länge jag kan minnas (f.d. guvernör distrikt 2380) och på senare år har även min mamma blivit medlem och är engagerad i Rotarys Ungdomsutbyte. För mig är Rotary ett sätt att träffa andra yrkesverksamma människor där man kan byta erfarenheter och skapa ett yrkesnätverk och det är även ett sätt att engagera sig i välgörenhetsfrågor. Min favoritkampanj är fortfarande ”End Polio Now”. Har ni redan sett filmen ”Breathe” på bio?

I slutet av tiden på ROL började jag fundera på studier, då var jag 27 år gammal. Det jag ville studera var personalvetenskap. Jag ville jobba med HR-frågor, ledarskap, personlig utveckling och organisationsförändringar.

Efter 3 års studier började jag arbeta på Montico, ett bemannings- och rekryteringsföretag som har sitt huvudsäte i Tranås precis på gränsen mellan Småland och Östergötland. Här drog min andra jobbcykel igång. Under de två år som jag arbetade där hann jag med 4 tjänster; Jobbcoach, Samordnare för jobbcoacherna i Östergötland, Utbildningssamordnare och till sist Chef för Kandidatanskaffning där jag arbetade med rekrytering.

I augusti 2017 valde jag att börja på Husqvarna Group i Huskvarna. Det är ett fantastiskt företag som verkligen är ”på gång”. Det finns driv, framåtanda, förändringsbenägenhet och sunda värderingar. Här arbetar jag just nu med rekrytering av tjänstemän till vår Electric kategori som utvecklar alla batteridrivna produkter. Från och med första januari börjar jag arbeta som HR Business Partner, då chefen för HRBP-teamet ville att jag ska sälla mig till dem. Jag kommer att bli HR Business Partner för de tre kategorierna Hand-Held (bensindrivna handhållna produkter), Wheeled (åkgräsklippare och walk-behind gräsklippare), samt Parts & Acccessories (alla tillbehörsprodukter som t.ex. väskor, skyddskläder m.m.). Största utmaningen som personalvetare hittills, men otroligt roligt!

Jag tipsar om två videos till denna veckas föredrag. Den ena handlar om Husqvarnas historia då jag själv är otroligt imponerad av den. 2018 bli vi 329 år gamla! Det har sedan 1689 varit otroligt många innovationer som Husqvarna står bakom. Den mest sålda av alla våra produkter (i antal) genom tiderna är köttkvarnen som togs i produktion 1892. Den andra är en video som kom fram vid en av Husqvarnas visionära aktiviteter som anordnas 1-2 gånger per år. Där medarbetare fritt får komma med idéer och koncept som kan utveckla Husqvarna.

På fritiden sker just nu inredning av och renovering i det nyköpta huset tillsammans med sambon. Huset köptes i oktober. Hälften av ett flerfamiljshus från sekelskiftet (1912) där vi har en hyresgäst och vår egen lägenhet. Det är också en utmaning. Annars har jag ett stort intresse för musik (spelar piano och sjunger, allt från klassiskt till schlager) och även för matlagning och bakning. Mycket på gång hela tiden är det. Jag är en sådan person som aldrig är ”nöjd” utan som hela tiden drar igång nya projekt. Kan inte låta bli och framför allt mår jag bra av det, det ger mig energi!

Skapa er nu en lugn och fridfull jul samt en god start på 2018!

Med glada hälsningar,

Marie-Astrid Löfdahl


Varmt Tack Marie-Astrid för din medlemspresentation.

Min förhoppning är att vi ska få in en liknande presentation från alla er medlemmar.

 • Kom gärna med förslag på veckoföredrag!

Veckans föredrag är valda av Marie-Astrid och är ett stycke intressant historia från Sveriges näringsliv och möjligt framtidsscenario. Marie-Astrid berättar om dem i sin presentation. Inte utan att man blir imponerad och litet stolt som svensk.

 

Du som är medlem i Rotary e-club 2410 kallas till

Årsmöte Rotary e-club 2410

Tid: Torsdag 14:e december kl 20.00-21.00

Plats: Zoom-länk som skickas ut via email före mötet

Hör av dig om du inte fått dagordning.

Kalender

Nästa 27:e-möte: (ansvarig: ännu ej delegerat av president)

2017

 • Torsdag 14:e december kl 20.00 – 21.00: Årsmöte

Vattenprojektgruppen (ansvarig: Charlotte Ahlberg)

 • Torsdag 22:a mars 2018: Världsvattendagen

Yrkesnätverket (ansvarig: ännu ej delegerat av president )

 • 27:e-möte Tisdag 27:e februari kl 20.00 – 21.00: Fokusämne: Vårt Yrkesnätverk

Rotary Fellowship Art&Culture (ansvarig: Lisa Svahn)

 • Lisa ska ta reda på hur vi gör för att komma igång.
 • Intresserade medlemmar hör av sig till Lisa, så vi kan bilda en projektgrupp

Kalender för hela verksamhetsåret 2017/2018 hittar du på http://rotaryeclub.se/wp/events/

Hör gärna av er med reflektioner, frågor och synpunkter om stort och smått.

Önskar er en riktigt bra vecka!

Varma Rotaryhälsningar

Lisa Svahn,

President

Tel: 070 – 405 42 97

Email: lisa.svahn@svahnkonsult.se

 

10 kommentarer

 1. Bo Ireståhl säger:

  För en person som har bott i Jönköping/Huskvarna blir man lätt stolt för Husqvarnas innovations kraft och utveckling.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Celebrating the first 325 years of Swedish innovation
  • Namn: Bo Ireståhl
  • Email: bo.irestahl@gmail.com
  • Rotaryklubb: E-club
 2. Britt-Marie Björlingh säger:

  Spännande o intressanta föredrag.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Celebrating the first 325 years of Swedish innovation
  • Namn: Britt-Marie Björlingh
  • Email: brittmarie1@mail.com
  • Rotaryklubb: E-Club
 3. GuestMember säger:

  Fint företag!
  Olle Svensson

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Celebrating the first 325 years of Swedish innovation
  • Namn: Olle Svensson
  • Email: larsollegustaf@hotmail.com
  • Rotaryklubb: Staffanstorp RK
 4. GuestMember säger:

  Intressant utveckling.!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Husqvarna
  • Namn: Kaj Alvén
  • Email: kajalven@live.se
  • Rotaryklubb: Smålandsstenar Rotaryklubb 13264
 5. GuestMember säger:

  Interesting shots from different innovations. Cool stuff

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Celebrating the first 325 years of Swedish innovation & Husqvarna Solea
  • Namn: Anja Engdahl Molin
  • Email: aem@backafallsbyn.se
  • Rotaryklubb: Landskrona Rotary
 6. Marie-Astrid Löfdahl säger:

  Är stolt över att arbeta på Husqvarna 🙂

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Husqvarna
  • Namn: Marie-Astrid Löfdahl
  • Email: marieastrid.lofdahl@gmail.com
  • Rotaryklubb: E-Club 2410
 7. GuestMember säger:

  Två intressanta filmer om en svensk innovation.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Husqvarna
  • Namn: Leif Jarlén
  • Email: jarlen.leif@gmail.com
  • Rotaryklubb: Lidköping
 8. GuestMember säger:

  Båda filmerna om Huskvarna, var mycket intressanta o givande.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Huskvarna
  • Namn: Elisabet Thorsson
  • Email: advokat.thorson@telia.com
  • Rotaryklubb: katrineholms Rotaryklubb, distrikt 2370, klubbnr 13170
 9. GuestMember säger:

  Visar på betydelsen av innovationer………

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Huskvarna
  • Namn: Thomas Roos
  • Email: thomas.roos@callenberg.com
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden

Kommentarer är inaktiverade.