Vecka 16: Be the inspiration

Äntligen, äntligen har vårvärmen kommit här i Mellansverige. Snön ligger ännu så länge meterdjup i Norrbotten, men som vi alla norrbottningar i förskingringen vet, finns det för årstiden vanligen förekommande rutiner för norrbottningar så som skidåkning i vårsolen och apelsiner i medhavd matsäck. Kan inte beskrivas med ord. Måste upplevas. I veckan som gick var jag på en lärorik och tankeväckande konferens om den starkt ökande naturturismen i Sverige. Det finns fantastiska möjligheter för att utveckla glesbygd genom denna näring, samtidigt som det för oss som bor mitt ute i turistupplevelsen kan finnas en oro för exploatering.

Under helgen har vår inkommande president Åsa Gilbertson varit på PETS (President Elect Training Seminar) i Vimmerby. Min studiekompis från RLI, Torbjörn Olsson, förevigade Åsa in action. Vad Åsa talar så engagerat om får vi förhoppningsvis höra i nästa veckas veckobrev! Denna vecka får vi en reseberättelse då Åsa och hennes familj varit till Japan och träffat dotterns Rotary-familj.

Vår klubb har nu två kontaktpersoner för Rotary Yrkesmentorer. Det är Torbjörn Trångteg (medlemspresentation vecka 10 i bloggen) och Iréne Backman (medlemspresentation nästa vecka) som antagit utmaningen, Vi ser fram emot att få fortlöpande information om Yrkesmentorernas fantastiska arbete och förhoppningsvis kommer kunskapskapitalet i vår klubb komma till nytta i deras tjänst framgent.
Tack ni som fyllt i medlems-enkäten. En påminnelse till er som ännu inte fyllt i den. Vilken Rotary-klubb vill du ha? Du har alla möjligheter att påverka utvecklingen av din klubb.

Möjlighet till ett mer aktivt deltagande i klubben är exempelvis att bli kontaktperson eller programansvarig för 27:e-möten. Er insats med tid och engagemang i Rotarys namn är oerhört värdefullt.

 • Rotary e-club 2410 saknar kontaktperson för Rotary Doctors. Är du intresserad av uppdraget innebär det att information till klubbarna går via dig och om vår klubb drar igång ett projekt med brunnsbygge åt Rotary Doctors eller liknande, finns möjligheten att vara ansvarig för det projektet.
 • Klubben saknar vidare kontaktperson för Rotary Friendship Exchange. Gärna någon som har erfarenhet av deltagande, alternativt någon som funderar på att delta.
 • Programinnehåll och form för våra 27:e-möten är ett ansvarsområde med tomma stolar.
 • Finns det någon/några som har intresse av att vara kontaktperson för Shelterbox-projektet, så är även den stolen tom.

Låter det som att det är något du vill engagera dig i? Ta kontakt med undertecknad kan vi prata litet mer, utan att du behöver bestämma dig.

Medlemspresentation och kort reseberättelse

Mitt namn är Åsa Gilbertson och jag är ansvarig för webb/pr för Rotary E-Club samt inkommande president. Lördagen har jag tillbringat i Vimmerby på en mycket inspirerande PETS-utbildning där vi bland annat talade om inspiration – vad som inspirerar oss och hur andra inspirerar oss. Det var en riktig energikick och det har varit tvära kast ett par veckor, för ena helgen är jag i Tokyo och den andra i Vimmerby.

Vi är just hemkommen från vår tredje resa till Japan och vi passade på att hälsa på vår dotters rotaryklubb där jag passade på att berätta mer om e-klubben, vårt vattenengagemang samt att jag överlämnade vårt fina vattencertifikat. Vi blev inbjudna till en vårceremoni och bjöds på fantastiskt god mat och härlig Rotaryanda. Under vår resa träffade jag även en gammal utbyteskompis, Rie. Vi träffades första gången när vi båda var utbytesstudenter i USA (genom Rotary naturligtvis) och tack vare Facebook lyckades vi återknyta kontakten med varandra igen när jag besökte Japan 2015. Den gången tog de med oss till Mt Fuji och den här gången till Nikko Tosho-gu som är ett helt otroligt japanskt tempel. Jag har hur mycket som helst att berätta om vårt Japanäventyr men inser att då skulle veckobrevet bli alldels för långt. Därför kan du som är intresserad av vår resa, läsa mer på min blogg.

Rotary ungdomsutbyte har gett både mig, och vår familj väldigt mycket och jag uppmanar alla som kan, och vill, att öppna upp dörrarna för en utbytesstudent. Jag lovar att du kommer att få ett helt otroligt år. Att öppna upp dörrarna och vara värdmamma och -familj för utbytesstudenter ser jag som en stor förmån och man växer som individ att få ta del av helt nya kulturer. Trots allt merarbete så har det gett mig så mycket och det har varit många glada skratt när vi hamnar i en del kulturkrockar. Jag är så stolt över alla mina barn som jag fått lära känna genom Rotary. Jag är inte bara Nicklas och Emmas mamma utan jag har också fyra barn i Australien (Natalie, Ella, Matthew och Lachland), ett i Tyskland (Dania), ett i Brasilien (Janaina) och ett i Kanada (Jinell).

Förutom att vara engagerad i Rotary, så driver jag en matblogg och mitt stora matintresse har inneburit att jag gett ut två kokböcker och medverkat i en. Till vardags så arbetar jag med marknadskommunikation och jag har en bakgrund som web designer och grafisk formgivare. Jag arbetar mycket med hemsidor och social media och det är fantastiskt roligt. Det enda jag önskar är att dygnet hade fler timmar till allt mitt kreativa skapande.

Veckans föredrag

Be the inspiration är temat för 2018/19, så efter helgens inspirerande möte tycker jag att det passar att lyssna på Barry Lassins inspirerande tal.

Kalender

Nästa 27:e-möten: (ansvarig: ännu ej delegerat av president)

2018

 • Vattenprojektgruppen (ansvarig: Charlotte Ahlberg) 
  Vecka 4 på Vattenprojektets år 2018/2019.
 • Yrkesnätverket (ansvarig: ännu ej delegerat av president ) 
  Fortsatt utveckling.

Kalender för hela verksamhetsåret 2017/2018 hittar du på http://rotaryeclub.se/wp/events/

 • Kom gärna med förslag på veckoföredrag!

Varma Rotaryhälsningar

Lisa Svahn, President
Tel: 070 – 405 42 97
Email: lisa.svahn@svahnkonsult.se

13 kommentarer

 1. GuestMember säger:

  Alkoholbruk är måhända är ej skadligt vid måttligt bruk men dessvärre överrepresenterat vid våld, trafikolyckor och andra katastrofer.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vecka 16: Bent Fagrell
  • Namn: Christina Thorsson
  • Email: christina_thorson@hotmail.com
  • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
 2. GuestMember säger:

  Inspirerande föredrag.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Elisabet Thorsson
  • Email: advokat.thorson@telia.com
  • Rotaryklubb: Katrineholms Rotaryklubb, distrikt 2370, klubbnr 13170
 3. GuestMember säger:

  Mycket inspirerande! Bra formulerat vad Rotary representerar!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Inspiration
  • Namn: Eva Svensson
  • Email: eva.gumsebo@telia.com
  • Rotaryklubb: 13253 Oskarshamns Rotaryklubb
 4. Åsa Gilbertson säger:

  Ett fantastiskt, inspirerande föredrag som jag lyssnat på i två omgångar.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Indspiration
 5. Bo Ireståhl säger:

  Ett mycket väckande och bra föredrag.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Bo Ireståhl
  • Email: bo.irestahl@gmail.com
  • Rotaryklubb: E-club
 6. GuestMember säger:

  Inspirerande. Jag fäste mig särskilt vid föredragshållarens hänvisning till vad Moder Theresa sagt: Om du vill älska hela världen så börja med att gå hem och älska din familj. Och: tänk om det blir så väl att polio kan utrotas under 2018.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Inside the inspiration
  • Namn: Gert Nilsson
  • Email: gert.e.nilsson@telia.com
  • Rotaryklubb: Ystad-St Petri Rotaryklubb
 7. GuestMember säger:

  Tunga, viktiga och förpliktigande budskap

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Örjan Nilson
  • Email: orjan.nilson@me.com
  • Rotaryklubb: Stockholm Djurgården Rotaryklubb
 8. Britt-Marie Björlingh säger:

  Mycket inspirerande och bra!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Britt-Marie Björlingh
  • Email: brittmarie1@mail.com
  • Rotaryklubb: E-Club
 9. Ulf Andersson säger:

  Inspiration var ordet. Bra uttryckt om vad Rotary är och står för.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Ulf Andersson
  • Email: 449ulf@gmail.com
  • Rotaryklubb: e-club 2410
 10. GuestMember säger:

  Tankvärt, man kan om man vill, vill man inte går det inte. Polioprojektet fantastiskt- hoppas det smittar av sig på andra globala problemlösningar – gärna med Rotarys stöd.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Carl-Henrik Hybbinette
  • Email: carl-henrik.k@bredband.net
  • Rotaryklubb: Kalmar NRK
 11. GuestMember säger:

  Ett mycket inspirerande och bra föredrag.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Kaj Alvén
  • Email: kajalven@live.se
  • Rotaryklubb: Smålandsstenar Rotaryklubb 13264
 12. Åsa Dahlin säger:

  Inspirerande, precis som en bra ledare behöver vara för att skapa engagemang!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be the inspiration
  • Namn: Åsa Dahlin
  • Email: ASA.DAHLIN@KAMONN.SE
  • Rotaryklubb: E-klubb 2410
 13. GuestMember säger:

  Ett inspirerande föredrag………

  Kommentar

  • Veckans föredrag: RI Assembly
  • Namn: Thomas Roos
  • Email: thomas.roos@callenberg.com
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden

Kommentarer är inaktiverade.