Vecka 22: History of ideas

Hej Rotarianer,

Hoppas få se så många av er som möjligt måndagkväll, på 27:e-mötet kl 20.00, då Jan Jaldeland håller föredrag om EQ – Emotionell Intelligens. Det är sista 27-e-mötet före sommaruppehållet, så missa inte!

Länk till mötet:

https://zoom.us/j/187947296

Har varit en tur upp till jordens medelpunkt, Dalarna. Kommer aldrig sluta fascineras av Siljans magi. Det är som en lyster som saknar motstycke. Kan det bero på att sjön kom till genom ett meteornedslag? Har grunnat mången gång över var själva meteoren tog vägen. Någon som vet svaret på gåtan?

Möjlighet till ett mer aktivt deltagande i klubben är exempelvis att bli kontaktperson eller programansvarig för 27:e-möten. Er insats med tid och engagemang i Rotarys namn är oerhört värdefullt.

 • Rotary e-club 2410 saknar kontaktperson för Rotary Doctors. Är du intresserad av uppdraget innebär det att information till klubbarna går via dig och om vår klubb drar igång ett projekt med brunnsbygge åt Rotary Doctors eller liknande, finns möjligheten att vara ansvarig för det projektet.
 • Klubben saknar vidare kontaktperson för Rotary Friendship Exchange. Gärna någon som har erfarenhet av deltagande, alternativt någon som funderar på att delta.
 • Programinnehåll och form för våra 27:e-möten är ett ansvarsområde med tomma stolar.
 • Finns det någon/några som har intresse av att vara kontaktperson för Shelterbox-projektet, så är även den stolen tom.

Låter det som att det är något du vill engagera dig i? Ta kontakt med undertecknad kan vi prata litet mer, utan att du behöver bestämma dig.

Veckans medlemspresentation: Ingemar H Drogell

Härmed en presentation av mig. Jag börjar med

Rotary

 • Före E-club 2410 var jag medlem i Västerås Aurora RK. En frukostklubb där regeln bl.a. är 50 % kvinnor respektive män. Jag besöker dem då och då när jag reser till Västmanland. En mycket bra och engagerad klubb. Jag var president där 2011-2012.
 • PR-ansvarig i distrikt 2340, 2012-2013.
 • Ordförande I PR-kommittén i Rotary Sverige 2013-2015, med PR-ansvariga från alla tio distrikten (från 2410 Leif R Carlson), samt två DG (DG från 2410, Jan Jaldeland).
 • Jag ingick parallellt i Operativa Gruppen i Rotary Sverige med Göran Schultz som ordförande och med fyra enheter: Medlemsmatrikeln – Tomas Rydebo, IT-frågor – Kent Vesterberg, Ekonomi: Sven Modigh samt PR/Juridik – jag Ingemar.
 • Förutom övriga PR-projekt hade PR-kommittén samarbete med Rotary Peace Center i Uppsala. Rotaryansvarig då var Suzanne Brenning, PDG, Stockholm. Nu är Magnus Elfwendahl ansvarig. Han är inkommande DG i Stockholm. Rotary Peace Center samarbetar med sex Universitet över världen, varav Uppsala Universitet är ett av de utvalda. Studenterna kommer från hela världen och när de tar examen, Masters, få de ofta omfattande engagemang i FN, andra internationella organsiationer och/eller i deras hemländer i ledningsfunktioner. Rotary Foundation sponsrar verksamheten och varje student dessutom av Rotaryklubbar i deras hemländer. Bilagt nedan en presentation av Rotary Peace Centers årliga seminarium i Uppsala, denna gång i maj 2018. Läs om alla dessa duktiga studenter och deras engagemang för fred i världen.

Ingemar H Drogell personligen

 • Gift med Birgitta sedan många år. Vi träffades redan på gymnasiet i Falun. Birgitta allmänna och Ingemar handelsgymnasiet. Många ungdomar kom från olika delar i Dalarna och Gästrikland och bodde inneboende hos tanter.
 • Söner och flera barnbarn. Sönerna företagare liksom Birgitta. Vi har bott många år i Sigtuna stad.
 • Efter jur.kand. i Uppsala 1974, biträdande jurist på Zedendahls advokatbyrå i Dalarna under fyra år. Därefter bankjurist på Handelsbankens regionhuvudkontor för Norrland i Umeå och sedan på bankens utlandsavdelning i Stockholm, tre år.
 • Sedan advokat på Olof Nyströms advokatbyrå i Stockholm och därefter advokat och delägare under flera år på Juristhuset i Stockholm, med Henning Sjöström, Kerstin Sandels och Hans Strandberg samt flera anställda. Jag arbetade som försvarsadvokat i borttmål, affärsjuridik i Sverige och internationellt samt styrelseuppdrag. Se sidan: www.ingemardrogell.com
 • Slutade som advokat därefter och engagerades som bolagsjurist i ett mediaföretag samt hotell-och restaurangbranschen.
 • Startade samarbetsgruppen Responsring, med kvinnor och män, med mångåriga yrkeserfarenheter från advokatbyråer, revisionsföretag, bank, försäkringsbolag och företag. Vi “slår våra kloka huvuden ihop” och assisterar företag med juridik, ekonomi och management.
 • Se sidan: www.responsring.comUnder manga år var jag engagerad i Round Table (man lämnar när man blir 40 år), och nu engagerad i Old Tablers för oss före detta Tablare. Men samarbetar med Round Table.

Intressen:

 • Går långpromenader nästan varje morgon (också riktigt skönt om det regnar). Samt har ett gymnastikprogram med hantlar som jag kör 15 minuter varannan dag.
 • Resor och Naturen är stora intressen, samt givetvis allt kring Familjen.
 • Känner mig mycket favoriserad i livet.

Vänliga hälsningar. Ingemar
Ingemar.drogell@responsring.com
Tel: 073 – 563 57 40

Kalender

Nästa 27:e-möte: (ansvarig: ännu ej delegerat av president)

2018

Måndag 28:e Maj kl 20.00 – 21.00: Jan Jaldeland håller föredrag om EQ – Emotionell Intelligens

Länk till mötet: https://zoom.us/j/187947296

alternativt tel: 08-4468 2488 och ange mötesnummer 187 947 296

Vattenprojektgruppen (ansvarig: Charlotte Ahlberg)

 • Vecka 10 på Vattenprojektets år 2018/2019.

Yrkesnätverket (ansvarig: ännu ej delegerat av president)

 • Fortsatt utveckling.

Kalender för hela verksamhetsåret 2017/2018 hittar du på http://rotaryeclub.se/wp/events/

 • Glöm inte att uppdatera er presentation på http://rotaryeclub.se/wpHör gärna av dig om du tycker det verkar krångligt, så får du vägledning.
 • Kom gärna med förslag på veckoföredrag!

Veckans föredrag

Veckans fina föredrag är valt av Vår IT-ansvarige, Björn Elenfors.

Så här beskriver Björn föredraget: ”En liten film om Wabi-Sabi, det operfektas konst.”

Hör gärna av er med reflektioner, frågor och synpunkter om stort och smått.

Önskar er en riktigt bra vecka!

Varma Rotaryhälsningar

Lisa Svahn,

President

Tel: 070 – 405 42 97

Email: lisa.svahn@svahnkonsult.se

9 kommentarer

 1. GuestMember säger:

  Bra föredrag!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: big think
  • Rotaryklubb: Katrineholms Rotaryklubb, distrikt 2370, klubbnr 13170
 2. Bo Ireståhl säger:

  Fascinerande föredrag om wabi-sabi-estetiken och jag lärde mig något nytt.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Wabi-sabi
  • Rotaryklubb: E-club
 3. GuestMember säger:

  Synnerligen intressant om historia och kultur

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Wabi Sabi
  • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
 4. GuestMember säger:

  Att uppskatta även det som inte är helt perfekt är ett bra sätt att leva. Kan dock inte säga att det moderna Japan har den här inställningen.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Wabi Sabi
  • Rotaryklubb: MALMÖ-VÄSTRA HAMNEN 75308
 5. GuestMember säger:

  Härligt inriktande på basala värden. Väl värt att ha i åtanke.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Wabi-Sabi
  • Rotaryklubb: Stockholm Djurgården Rotaryklubb
 6. GuestMember säger:

  Mycket intressant och tänkvärt………………….

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Wabi Sabi
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
 7. GuestMember säger:

  Gillar verkligen uttrycket och dess mening. Tänk till vid varje tillfälle då du bara ser till ytan.. vad finns där mer att upptäcka i historien, under skalet, bakom rynkorna osv.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Wabi-sabi
  • Rotaryklubb: Landskrona Rotary

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *