Vecka 28

Hoppas Du haft en härlig helg och är på väg att få en ännu bättre vecka…

Denna vecka delar vi med oss av årsplanen för vår klubb som styrelsen jobbat fram under en fysisk träff i Nässjö den 15 juni. Vi hoppas att du ska känna dig taggad och vill stödja våra ambitioner med att öka såväl medlemsantal & insamlingar som att skapa bra vänskapsband oss medlemmar emellan för att kunna göra ett ännu bättre arbete tillsammans med att skapa en bättre värld att leva i.

Läs årsplanen här

Solvatten

Denna vecka berättar Dennis om projektet Solvatten som vi huvudsakligen planerar att lägga våra insamlade vattenpengar på framöver. Se klippet här.

Selfies efterlyses

Till nästa vecka vill vi att alla medlemmar skickar in en bild på sig själva som vi ska lägga på hemsidan. Den ska syfta till att hjälpa övriga att se vilka som redan känner igen varandra eftersom det är något vi vill kunna mäta under året. Mail bild till Dennis Krook

 

”Egoföredrag”

Många medlemmar har tidigare skrivit en berättelse om sig själv som vi delat via vår blogg och veckobrev. Detta är fortfarande aktuellt och du som inte redan varit med kan göra på följande sätt (alt. hitta på ett sätt som passar dig bättre).

 1. Skriv om dig själv, vad du gör, jobbar med, och gillar att göra på fritiden.
 2. Spela in en videopresentation där du delar med dig av dig själv och vad som är viktigt för dig.
 3. Intervjua en annan medlem.

Skriv till mig veronicao@unseen.is för att få tilldelat vem du isåfall ska kontakta.

Veckans föredrag

Ted: Raymond Tang om Konsten att vara ödmjuk – och andra lärdomar om vattnets filosofi.

Se Veckans föredrag här

Tipsa gärna era rotaryvänner om att man under sommaren kan gå på ”rotarymöte” och få registrerad närvaro genom att titta på föredrag i E-cluben. Och påminn dem också om att köpa en ”vattenflaska” och på det viset bidra till vårt vattenprojekt.

Ha en fantastisk vecka

Veronica Öhrfeldt President

 

 

 

13 kommentarer

 1. Christian Gyldén Stray säger:

  Spennande och dags aktuellt

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Raymond Tang; Be humble - and other lessons from the philosophy of water
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  • Eskil Hinn säger:

   Intressant föredrag om kinesisk filosofi

   Kommentar

   • Veckans föredrag: Be humble raymond tang
   • Rotaryklubb: 13307
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
  • Eskil Hinn säger:

   Bra föredrag om kinesisk filosofi

   Kommentar

   • Veckans föredrag: Raymond tang Be humble
   • Rotaryklubb: 13307
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 2. Britt-Marie Björlingh säger:

  Intressant, men men

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be humble - and other lessons from the philosophy of water
  • Rotaryklubb: E-Club
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 3. Per Alm säger:

  Intressant men filosofiskt

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Be humble - and other lessons from the philosophy of water
  • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 4. Anders Ehrngren säger:

  Han verkar inte ha hört talas om tsunami.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vecka 28, om vattan som förebild
  • Rotaryklubb: Hjo
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 5. Pernille Belter säger:

  Fantastisk digt – i første omgang havde jeg fokuseret på Openness i teksten og forstod ikke hans fokusering på water – men for mig manglede det slet ikke og gav alligevel fuld mening med åbenhed som fokus. Meget brugbart – i lighed med ”This too will pass”, som jeg hadede, da nogen første gang præsenterede mig for det men som siden har fungeret for mig som en beroligende dyne at tage over sig, når tingere har set sorte ud.

  RE: Årsplan
  Flot og overskueligt stykke arbejde. Jeg har aldrig tidligere set så tilgængelig og letforståelig plan for bestyrelsens og klubbens arbejde – og jeg har været med i adskillige bestyrelser siden ’97, hvor jeg blev medlem af Rotaract og derpå fra ’03 Rotary, ligesom jeg sideløbende var i Junior Chamber – og kan kun applaudere jer for den fine opstilling.

  RE: Solvatten
  Imponerende lille tingest og god idé at bruge og dermed støtte en lokalt udviklet idé.
  Jeg forstår blot ikke, hvorfor vi ikke arbejder sammen med en Rotary-klub i Burkino Faso – som typisk borger for god og sikker distribution – og samtidig eventuelt får mulighed for Matching Grant, så vi kan fordoble de penge, der samles ind via RI. Det kræver selvfølgelig en projektplan, en ansøgning og et afgrænset aktivitetsområde fremfor et løbende/rullende projekt. Men det ville man måske kunne lave efterfølgende. I DK var det også et krav, at i hvert fald én person i klubben havde været på Foundation-grenen på distriktskonferencen, så klubben vidste, hvordan man greb den slags an – og det er nogle år, siden jeg har været det og kun som kobling til Rotaracterne, ikke som klubansvarlig, da ét af vores medlemmer var med i distriktets foundation-udvalg, så jeg har aldrig været god til selv at ha’ styr på betingelserne men har derimod trukket på de ansvarlige i distriktsledelsen, når jeg skulle bruge den viden til Rotaracterne – men jeg kender ikke de specielle betingelser i SE. Måske har I vurderet muligheden og allerede afskrevet den af en eller anden grund. Ville bare sikre mig, at det har været med i overvejelserne, da jeg kan mærke, at mange ikke kender Rotary helt så godt og dermed ikke de mange facetter og muligheder i organisationen.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: 28: The Openness of Water
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  • Veronica Örfelth säger:

   Tack Pernille, vad fina ord du ger oss. Vi får ta nya tag efter sommaren och förverkliga allt gemensamt med alla er andra också.

   Kommentar

   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
 6. David Krug säger:

  Låter helt klart värt att testa ”-What would water do?”

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Raymond Tang Humble Water TED Talk
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 7. Gert Nilsson säger:

  Raymond Tang, Be Humnble…
  Ett allmänmänskligt problem som många känner igen. Föredraghshållarens sätt att lösa problemet , genom att lära av vattnet, är intressant.
  Gert Nilsson
  Ystad-S:t Petri Rotaryklubb

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Raymond Tang, Be bumle...
  • Rotaryklubb: Ystad-S:t Petri Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
 8. Veronica Örfelth säger:

  Detta föredrag med Raymond Tang om ”Konsten att vara ödmjuk – och andra lärdomar om vattnets filosofi” ska finnas svensktextad (även på engelska) men lyckades inte hitta den versionen vid tillfället. Ni kan söka själva om ni behöver. Jag tycker den är fin och tänkvärd, hursomhelst. Hur skulle vattnet ha gjort?

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vattnets filosofi
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 9. Pernille Belter säger:

  Flot og inspirerende transformation.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: 27: The Way We Live
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  • Pernille Belter säger:

   Studsede lidt over en sætning i bloggen om, at boblevand er dårligt for syre-base balancen og der generelle hydrering, så gav mig til at checke lidt. Og selvom boblevand har en PH på 3-4 versus vands typisk neutrale 7, er det ikke noget som mange ser din et problem, idet spyttet neutraliserer en del og nyrer og lunger tager sig af resten. Og skulle man vælge mindre klimavenlige flasker med boblevand i stedet for at lave det selv, tilsætter mange mærker mineraler, så PH er midt imellem på omkring 5.

   Kommentar

   • Veckans föredrag: The way
   • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *