Vecka 13 – Finn din egen visdom

Världsvattendagen gav välbehövligt tillskott i kassan vilka vi nu kan omsätta i konkreta hjälphandlingar av osjälviskt tjänande. Tack till alla som bidrog & varmt välkomna alla nya besökare! När era fysiska klubbar håller stängt har vi öppet 24/7 även för er. Du betalar 20 SEK till våra vattenprojekt, ser ett föredrag, lämnar en kommentar och din närvarostämpel går från oss till din klubb i utbyte.

 

I denna fil finns det uppdaterad info kring Mutomo som vår klubb är medlem i och regelbundet ger pengar till. Ansvarsperson i Rotary e-club är Bengt Olsen. Kontakta gärna Bengt med just dina frågor. bengt.olsen@ compnet.se    070-6923210

 

Vem vet hur framtiden kommer att se ut – kanske när du tror att du gör en bra sak för någon annan hjälper du i själva verket dig själv. Har du lagt märke till att denna universella lag fungerar så i ditt vardagliga liv? Principen att vad som än ges ut kommer tillbaka till ”givaren” förr eller senare i en eller annan form.

 

Trots pandemiläge har vi alla mycket att vara tacksamma för och glädjas åt i livet. Alla känner säkert till att när något dåligt uppstår följer ofta även något bra. Även om det kan vara svårt att se det under de mörkare dagarna finns det säkert ljusglimtar att söka efter och saker att glädjas åt. Har du någon gång funderat på vem, vilka eller vad som tillför ljus i ditt liv? Vem ger dig glädje att fortsätta gå på din livsväg? Finns det ingen, kanske just DU kan vara detta ljus i någon annans liv? Att ge är minst lika härligt som att få. Det låter klyschigt, men det är precis vad många ideella krafter redan har insett. Helt säkert även de flesta av oss Rotaryaner!

 

Var därför inte snål (med dig själv). Alla kan ge något. Även den fattigaste kan ge, om så bara ett leende, eller en hand till någons stöd. Fråga dig fram och leta efter bra saker att göra. Det kommer garanterat göra att du mår bättre oavsett hur ditt liv ser ut.

 

Många håller sig numera hemma, eller sitter i karantän. Eftersom jag under 20 års tid ideellt stödjer mänskliga rättigheter i Kina, har jag sett och hört mycket och därför kan jag  lätt se igenom mediernas rapportering som i vissa hänseenden (enligt mig) gått fullständigt överstyr den sista tiden pga av att man uppenbart går i kinaregimens ledband – av vilken orsak har jag ännu inte riktigt förstått, för i vissa avseenden ser det ändå annorlunda ut än det gjort tidigare. Att vara källkritisk handlar tydligen om något helt annat nuförtiden. Och de vi naturligt borde kunna lita på, visar sig genomkorrumperade av starkt kinesiskt inflytande, där ett uppenbart exempel är WHO. Och hur är det möjligt att TT år ut och år in rakt av köper kina-propagandan och serverar oss otvättat?!

 

Ja, svenskar är godtrogna och kanske lite naiva (men bara så länge vi inte vet sanningen), och (som jag ser det) tror vi gärna på de auktoriteter vi en gång accepterat som seriösa. Men vi är även genuina sanningssökare som vill veta ”hela bilden” innan vi tar ställning i olika frågor. Låt oss ta fram den styrkan nu. Den är mer behövlig än någonsin. Om även medierna blivit missledda, hur kan sanningen tränga igenom? Fundera gärna på det och glöm aldrig att denna världskatastrof faktiskt grundats i att kineser är livrädda för att ”tappa ansiktet” och det är just det som orsakade att Coronakrisen eskalerade från första början eftersom regimen mörkade förloppet under flera månader och tystade de som talade öppet och ärligt om det.

 

Nu när den grymma kina-regimen ertappats med handen i syltburken gör de vad de alltid gör, skyller ifrån sig och får det att se ut som om det är någon annans fel, samt ”låtsashjälper” länder som de har nära koppling till för att de ska se ut som om det är de som är de goda, pålitliga och hjälpsamma. En sak till innan jag knäpper igen… Alla fattar väl att Italien och Spanien inte kan ha fler coronarelaterade dödsfall än Kina?! …bara detta enda lilla exempel visar tydligt att vi inte ska lita rakt av på vad vi får till oss av statsstyrda kinesiska medier. Jag kan och vill inte tro att vi är så lättlurade. Att en orm ömsar skinn gör den ändå inte till något annat än en orm i slutändan. Be aware folks, be aware!

 

Önskar alla en givande dag styrd av eget tänkande och inre visdom.
Vänligen, Veronica Örfelth

 

Se veckans föredrag här

23 kommentarer

 1. Bo Persson säger:

  För mig en högintressant lektion i att upptäcka vishet. Pedagogiskt lärande i lagom tempo.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
  • Rotaryklubb: 129 57 Borlänge - Stora Tuna
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 2. Jörgen Melkersson säger:

  Alla är goda, men bara dom som vet varför är det.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
  • Rotaryklubb: Rotary Emmaboda
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 3. Hans-Christer Aberin säger:

  Föredraget lämnade en lugnande känsla efter sig. Skönt i virustider

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering wisdom
  • Rotaryklubb: Nybro Glasriket 31543
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  • Jörgen Melkersson säger:

   Alla människor är goda, men bara de som förstår varför är det. Mycket bra.

   Kommentar

   • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
   • Rotaryklubb: Rotary Emmaboda
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 4. Ulf Andersson säger:

  Lite ”Slow TV” över det hela, men väldigt tänkvärda ord….

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
  • Rotaryklubb: E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 5. Malin Johansson säger:

  Jag kan även rekommendera boken Diamantskäraren. Om att nå framgång i näringslivet/företagandet genom budistisk visdom.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering wisdom
  • Rotaryklubb: Oskarshamn-Döderhult Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 6. Malin Johansson säger:

  Mycket fint budskap! Jag tror verkligen att vi har alla svar inom oss – om vi bara kan lyssna bortom logiken eller egots pladder.
  Men det krävs träning och man behöver ta sig tid 😊

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering wisdom
  • Rotaryklubb: Oskarshamn-Döderhult Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 7. Christina Thorsson säger:

  Uppbygglig information / visdom. Kan även rekommendera informativ utbildning på nätet, som sänds 200328 på youtube https://youtu.be/kMkiew3ZgB4 Rotary distrikt 2370 utbildning PETS (=President Elect Training Seminar) för inkommande presidenter och sekreterare.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vecka 13: Discovering wisdom
  • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
  • Anitha Hultgren säger:

   Skall uppmuntra andra att besöka er¡

   Kommentar

   • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
   • Rotaryklubb: Karlstad City RK
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
   • Marie-Astrid Löfdahl säger:

    Vad roligt att du vill göra det. Det uppskattar vi! Mvh Marie-Astrid Löfdahl, Sekreterare Rotary E-klubb

    Kommentar

    • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
    • Rotaryklubb: E-klubben
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 8. Eleanor Karlsson säger:

  Behövde verkligen det här. Tänkvärda ord som ska sättas i handling.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering wisdom
  • Rotaryklubb: 13253 Oskarshamns Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 9. Sven Sporback säger:

  Det är lätt att bli sittande och lyssna på flera föredrag. I dag var dessutom den buddistiska visdomen på svenska.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Buddistisk visdom, Coronavirus ur WHO:s horisont samt Love and Relationship
  • Rotaryklubb: Kalmar Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  • Marie-Astrid Löfdahl säger:

   Vad roligt att du uppskattar våra föredrag! Mvh Marie-Astrid Löfdahl, Sekreterare Rotary E-klubb

   Kommentar

   • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
   • Rotaryklubb: E-klubben
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 10. David Krug säger:

  Bra poänger, liknande som Dalai Lama brukar tala om och ungefär lika långsamt och stakande som honom, säger det med kärlek. 😀

  Det där med lager är intressant och jag brukar försöka nysta upp det med andra, men inte lika ofta påminna mig själv om vad det är jag egentligen vill åt när jag har nästa sak och nästa sak, men jag tror att det är de 6 punkter Tony Robbins brukar tala om som jag och de flesta egentligen vill åt. https://www.entrepreneur.com/article/240441

  Och möjligen något mer, eller någon tweak på dem.

  Hoppas att alla mår bra!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 11. Gert Nilsso säger:

  Discovering wisdom
  Jag är bra som jag är men det gäller att veta varför så att jag kan hämta kunskap ur mitt inre.
  Gert Nilsson
  Ystad-Sankt Petri Rotaryklubb

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering wisdom
  • Rotaryklubb: Ystad-S:t Petri Rotrykllubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
 12. PeO Hossmark säger:

  Tänkvärt! Inte minst i corona-tider, verkar vi alla lägga våra ytliga önskningar åt sidan och istället fokusera på grundläggande frågor.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
  • Rotaryklubb: Oskarshamns Rotaryklubb (klubb nr 13253)
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 13. JARL TERSIN säger:

  Kanske lite udda för mej….

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering Wisdom
  • Rotaryklubb: Medlem i eklubben
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 14. Jan Jaldeland säger:

  Jag vaknade kl 3 och länkade till veckans föredrag av buddistmunken? Tergar! Jag hamnade i en meditativ seans liknande den jag upplevt i indisk Kundalini-yoga med min yagis Santhi Sanprasad! Tergar förklarade också hur vi kan söka djupet av vår fråga till oss själva vad vi själva vill med koppling till klubbens element vatten!
  Jag landade i en känsla av lugn och compassion men samtidigt confusion ’on a lower level (water). Jag behöver mer än dessa 37 minuter för att reflektera och komma till min conclusion! Namaste!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Discovering wisdom
  • Rotaryklubb: Eclub2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 15. Bengt Olsen säger:

  Vis man, men blev jag så mycket klokare, får tänka efter ……

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Upptäcka visdom
  • Rotaryklubb: e-club
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 16. Lars Jonsson säger:

  Mycket tankeväckande för oss i Norden som aldrig behövt sakna rent vatten!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Clean water and sanitati...
  • Rotaryklubb: Skellefteå rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 17. Thomas Roos säger:

  Riktigt bra båda filmerna och viktiga

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to......
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 18. Thomas Roos säger:

  Riktigt bra båda filmerna

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to wash....
  • Rotaryklubb: Udden
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
 19. Gunilla carlsson johansson säger:

  Instruktiv och livsviktig video

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Tvätta händerna
  • Rotaryklubb: Oskarshamn Döderhult Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *