Hem » Blogg » Veckobrev vecka 34

Veckobrev vecka 34

I lördags fick vi äntligen ses för strategimöte med styrelsen! Fantastiskt roligt att få prata och även att ses rent fysiskt! Vi träffades i Alvesta där vi tillbringade dagen med att lära känna varandra, diskutera roller ch förväntningar på dessa i och utanför styrelsen, arbeta igenom verksamhetsplanen för det här presidentåret och även kika på budget. En både rolig och effektiv dag med många skratt.

Verksamhetsplanen ska renskrivas och kommer förhoppningsvis med i nästa veckobrev.

Club Visioning

Målet i år är att vi ska få tillfälle att genomföra Club Visioning i vår klubb, där vi får möjlighet att prata kring förväntningar, hur vi vill ha det i vår klubb både nu och framåt, hur vi ska kunna stärka klubben med mer engagemang och fler medlemmar m.m. Jag hittade en video om just Club Visioning som distrikt 2330 gjort och lagt ut på Youtube. Datumet är inte satt ännu, men om möjligt hade det varit roligt att genomföra på månadsmötet i september eller oktober, beroende på när vår Club Visioning facilitator från distriktet skulle kunna vara med. Förutsättningen är att DU som medlem ska vara med på mötet och påverka hur du vill att klubben ska vara. Jag hoppas att DU vill vara med! Info om datum och innehåll kommer inom kort!

Rotary E-club 2410 i internationellt webinar om Solvatten projekt

Som ni vet är ju vatten vår passion i E-club 2410. Ett av områdena vi bidrar med mycket pengar till är Solvatten-projekt. Eftersom vi lyckats så bra med att satsa på dessa projekt har vi nu blivit inbjudna till att berätta om hur vi gör i ett internationellt webinar med ESRAG (Environmental Sustainability Rotary Action Group) och WASH (Water, Sanitation and Hygiene Rotary Action Group), där vi ska inspirera andra Rotaryklubbar att följa vårt exempel.

Konferensen är vid två tillfällen, den 25:e och 27:e augusti. Anmäl dig gärna här och var med! https://mailchi.mp/b8ac4c798284/solvatten-webinar

Veckans föredrag – Solvatten

Då vi lägger så mycket tid och resurser på Solvatten tänkte jag att det är roligt att höra mer om själva uppfinningen “Solvatten-dunken” av Petra Wadström. Så här kommer inslag från TV4 Nyhetsmorgon om Solvatten.

Länk: https://youtu.be/vopREmG4D5c

Önskar er alla en fortsatt trevlig vecka!

Med glada hälsningar från ett sensommarsoligt Värnamo,

Mia

9 kommentarer

 1. Göran Xanthakis säger:

  Kan säkert göra hela skillnaden!

  • Rotaryklubb: Rotary e-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 2. Bengt Bengtsson säger:

  Mycket intressant föredrag. Jag kommer ihåg hur Rotary Doctors redan för många år sedan redogjorde för enkla metoden för att rena vatten genom att ta vattnet från den vanliga (alltid smutsiga) vattenkällan, en sjö eller bäck för att sedan hällas på en Pet-flaska. Sedan lägga den i solen som bröt ner en stor del av det ”dåliga innehållet”. Detta verkar vara en storstilad fortsättning på den principen.

  • Rotaryklubb: Kalmar Slott RK
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 3. Bo Sundmark säger:

  Har träffat Petra flera gånger och hennes verksamhet är så intressant! Hon var med på en Distriktskonferens i 2350 för några år sedan!

  • Rotaryklubb: Stockholm Strand Rotaryklubb, Distrikt 2350
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 4. Ulf Andersson säger:

  Vatten är liv. Solvatten kan för många betyda ett bättre liv.

  • Rotaryklubb: E-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 5. Lennart Disborg säger:

  Jättebra att Solvatten uppmärksammas.

  • Rotaryklubb: e-club2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 6. Jan Jaldeland säger:

  Petra är en sann eldsjäl och entreprenör. Vi bör vara stolta och stötta hennes pris och prestation på alla sätt vi kan i klubben och i Rotary-världen!

  • Rotaryklubb: Rotary e-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 7. Klas Bergström säger:

  Fantastisk uppfinning i sin enkelhet.

  • Rotaryklubb: E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  • Kaj Alvén säger:

   Fantastiskt uppfinning. Måste köpa en och låta en familj prova i Nepal där vi driver Tim Alvén Minnesfond.

   • Rotaryklubb: Smålandsstenar Rotaryklubb 13264
   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *