Hem » Blogg » Europas floder torkar ut

Europas floder torkar ut

Veckans föredrag/film från Deutsche Welle är från förra sommaren, men ändå lika aktuell. Den handlar om torka och låga vattennivåer i Europas floder, med fokus på Rhen. En stor del av Europa och norra halvklotet kämpar mot antingen skogsbränder, låga vattennivåer, skördevarningar, vattenanvändningsrestriktioner eller en blandning av alla dessa. I Tyskland är ett kärnfokus för torkan floden Rhen, som i slutändan förbinder Alperna med Nordsjön. Europas näst längsta flod efter Donau, den är också en central sjöfartsled för västra Tyskland.

OM DU GÄSTAR FRÅN ANNAN ROTARYKLUBB! Var vänlig skriv hela ditt namn (för- och efternamn) samt den email-adress (samma som du använder i Rotary) och namnet på din klubb – då underlättar du för oss att registrera närvaron.

 • Ta del av föredraget.
 • Närvaro registreras endast för kommentarer på senaste veckans föredrag, dock är ni välkomna att se de äldre föredragen med.
 • Skriv i kommentarsfältet vad du tyckte om föredraget. Glöm inte dina uppgifter om namn, klubbnummer och den email adress du använder i Rotary. Detta för att vi ska kunna närvaroregistrera dig.
 • Köp en eller flera vattenflaskor för 20 kr/st till vårt vattenprojekt genom Paypal (längst ned på sidan).

Genom att lämna din kommentar (och betala in till vårt vattenprojekt via PayPal) har du visat att du närvarat på denna veckas Rotarymöte. Du godkänner också att vi sparar din email-adress och kan komma att skicka dig ett nyhetsmail – men du kan när som helst välja att sluta prenumerera på dessa.

All närvaro registreras 1-2 gånger per månad, var inte orolig om du inte fått din ”pinne” direkt efter besöket den kommer vid nästa registreringstillfälle./Registratorn

 

7 kommentarer

 1. Bengt Olsen säger:

  Många kloka kommentarer. Mn ståndpunkt sammanfaller helt med Lennart Disborgs ovan!

  • Rotaryklubb - rotaryeclub
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 2. Ewa Ryhr Andersson säger:

  Ena året svår torka, året efter översvämningar. Klimatförändringarna gör sig påminda oftare och oftare i fler och fler länder. Vi kan alltid hoppas att de politiker som försöker enas om gemensamma insatser i många länder i världen samtidigt, EU i vår närmaste närhet för att nämna någon, påbörjar åtgärder som verkligen gör skillnad snarast och inte först om 10-20 år, som det brukar låta efter olika klimatmöten. Trist historia om Rehn som transportled och svårt för att inte säga omöjligt att snabbt ersätta t ex koltransporterna till kolkraftverken med tåg/lastbilar istället, vilket också framgick av filmen.

  • Rotaryklubb - Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 3. Johan Bengtsson säger:

  Detta är skrämmande. Hur någon kan vara s.k. klimatförnekare (och alltså påstå att vi INTE står inför ett klimathot) övergår mitt förstånd. Jag hade faktiskt inte tidigare reflekterat över problemen detta innebär för floderna som transportleder.

  • Rotaryklubb - Rotary E-Club 2420
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 4. Lennart Disborg säger:

  Klimatfrågan är vår stora ödesfråga.
  Vattnet en del av denna , bra att vi inom e-club2410 jobbar med vattenfrågorna men det vore önskvärt att Rotary som organisation ställde om och satsade maximalt på klimatet.
  Önskvärt att man tonade ner polioprojektet och istället satsade på klimatproblemet.

  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 5. Ingemar H Drogell säger:

  Klimatfrågorna och Fredsfrågorna hänger ihop. Några personer vill ha makt och äga hela planeten. Miljarder och åter miljarder läggs ned på vapen och vapenforskning. Med fred kan många av dessa miljarder användas till forskning för klimatet samt genomförande. Se bara vad Rotary bidrar med, ja, vår klubb t.o.m., med bistånd i vattenprojekt. Män i åldrarna 20 till 40 år offras på slagfälten av makthungriga personer medan kvinnor och barn får sina liv förstörda, och en enorm materiell förstörelse. Vad kan då lilla jag göra? Jo, jag är engagerad i Rotary Action Group for Peace. Är vi många i dessa frågor så kanske vi på sikt kan bidra litet grand till fred i världen och att alla dessa miljarder till vapen och vapenforskning istället kan användas till klimatfrågor. Det är ju ett måste att vi får ordning på klimatfrågorna för nu och för kommande generationer.

  • Rotaryklubb - Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 6. Arne Thorfinn säger:

  En liten tröst är att det just nu finns hyfsat med vatten i Rhen. Har konstaterats efter en flodkryssning från Amsterdam till Basel nyligen.

  • Rotaryklubb - E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 7. Jan Jaldeland säger:

  Knappast en EARLY WARNING…Climate change a reality and time to act! NATO – No Action Talk Only!!

  • Rotaryklubb - Rotary eclub2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *