Hem » Blogg » Tidvattenenergi kan vara enorm – varför är den inte det?

Tidvattenenergi kan vara enorm – varför är den inte det?

Det uppskattas att vi (praktiskt taget) skulle kunna fånga tillräckligt med tidvattenenergi för att driva alla hem i USA TVÅ gånger om – men vi kan bara hantera en liten bråkdel av det just nu. För en planet som till 70 procent består av vatten, varför ligger denna teknik fortfarande så långt efter andra förnybara energikällor? Är saker och ting på väg att förändras? Vi förstör vår miljö i en alarmerande takt. Men det behöver inte vara så. Vår nya kanal Planet A utforskar övergången till en miljövänlig värld – och utmanar våra idéer om vad det innebär att hantera klimatförändringarna. Vi tittar på det stora och det lilla: Vad vi kan göra och hur systemet behöver förändras. (från DW Planet A)

OM DU GÄSTAR FRÅN ANNAN ROTARYKLUBB! Var vänlig skriv hela ditt namn (för- och efternamn) samt den email-adress (samma som du använder i Rotary) och namnet på din klubb – då underlättar du för oss att registrera närvaron.

 • Ta del av föredraget.
 • Närvaro registreras endast för kommentarer på senaste veckans föredrag, dock är ni välkomna att se de äldre föredragen med.
 • Skriv i kommentarsfältet vad du tyckte om föredraget. Glöm inte dina uppgifter om namn, klubbnummer och den email adress du använder i Rotary. Detta för att vi ska kunna närvaroregistrera dig.
 • Köp en eller flera vattenflaskor för 20 kr/st till vårt vattenprojekt genom PayPal (längst ned på sidan).

Genom att lämna din kommentar (och betala in till vårt vattenprojekt via PayPal) har du visat att du närvarat på denna veckas Rotarymöte. Du godkänner också att vi sparar din email-adress och kan komma att skicka dig ett nyhetsmail – men du kan när som helst välja att sluta prenumerera på dessa.

12 kommentarer

 1. lennart disborg säger:

  En av många möjliga energikällor.
  Svårfångad men på vissa kuststräckor är den uppenbart möjlig.

  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 2. Johan Bengtsson säger:

  Vi behöver ju all energi vi kan få, så det är bara att hoppas på teknikens fortsatta landvinningar. Och landvinningar då även till sjöss, alltså 🙂

  • Rotaryklubb - Rotary E-Club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 3. Karin Bondéus Hedelin säger:

  Teknologi och forskning gör framtidens energitillgångar tillgängliga för oss.

  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 4. Jonas Nilsson säger:

  Olika typer av energi källor kompletterar varandra, med sina olika egenskaper. En del går att planera utifrån förväntad användning, andra levererar när de vill och kan inte ”gasa” på, möjligen stängas ner, så att inte elen (frekvensen 50 Hz rusar. En del är säsongsberoende. Det finns också de man kan ”be” producera mer när man behöver. Alla behövs och ju mer näten sitter samman kan de bidra även om just tidvattenkraft nog mest är aktuellt en bit bort från oss. Vågkraft ligger närmare här. En utmaningen är havsplaneringen. Om man tittar på en plankarta över Nordsjön t ex börjar det bli trångt för framtida användningsändamål. Vågkraft, vindkraft, tidvattenkraft, fysisk utvinning, eco-reservat, farleder för en växande handelstrafik och fiske … mycket ska samsas, även om det känns som haven är oändliga. /Jonas, ny i 2410

  • Rotaryklubb - 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  • Pernille Belter säger:

   Hej Jonas – kan du huske, hvilke nye firmaer, det er, der arbejder med bølgekraft. Det forekommer mig, at der var nogle børsintroduktioner for en ca. 5 år siden, men jeg kan ikke huske nærmere….
   Vh
   Pernille

   • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 5. Bengt Olsen säger:

  Bra översikt, vore kul om någon kan uppdatera om det finns nån verksamhet längs Sveriges kust, vill minnas det var en hel del på gång vid Västkusten för några år sedan. Men det verkar ha lagts på is?

  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 6. Bengt Olsen säger:

  Bra översikt, vore kul om någon kan uppdatera om det finns nån verksamhet längs Sveriges kust, vill minnas det var en hel del på gång vid Västkusten för några år sedan. Men det verkar ha gått i viloläge.

  • Rotaryklubb - e-klubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Välj ett alternativ
 7. Jan Jaldeland säger:

  Vatten är inta bara klubbens prioriterade element utan kanske jordens!
  Volym, vind och våg skapar ’endless energy’

  • Rotaryklubb - Eclub
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 8. Malin Åhman säger:

  Jag hoppas att vi kommer att se många nya uppfinningar på området närmaste tiden
  /Malin

  • Rotaryklubb - Rotary E-club
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 9. Arne Thorfinn säger:

  Uppenbarligen ganska stora utmaningar med tidvattenkraft, men teknologin kan säkert förbättras med mindre påverkan på vatenmiljön. Inget nämndes om den vertikala vågkraften.

  • Rotaryklubb - Rotary e-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 10. Thomas Landberg säger:

  Intressant teknologi men lite begränsat geografiskt.

  • Rotaryklubb - Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 11. Pernille Belter säger:

  Et meget spændende område – besøgte et vandkraftværk i nærheden af Montreal Canada lige før jul og fik en rundvisning. De har i årtier fået ekstremt billig strøm og var også tidligt så forudseende at ekspropriere firmaet, så det kunne komme alle til gode og bryster sig i dag desuden af, at de sætter en del af energien af til at sende til Nordamerika for at nedbringe dårlige udledninger der.
  Her er der desuden tale om et meget smukt bygningsværk og i rundvisningen (som endte med at være både gratis og helt privat, da det kun var min mand, mig og den veninde, vi var ovre at besøge) så vi, hvordan de indkorporerer fornyelser i den gamle arkitektur, så de også bevarer den del for eftertiden. Jeg kan desværre ikke vedhæfte billeder, men man kan kigge her:
  https://www.hydroquebec.com/facility-tours/tours-general-public/beauharnois-monteregie.html

  • Rotaryklubb - E-Club
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ) - Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *