Hem » Blogg » Vecka 48 – Hans Rosling bäst på att förklara världen.

Vecka 48 – Hans Rosling bäst på att förklara världen.

Hej!

Kallelse till Årsmöte!
Välkommen till Rotary E-Club 2410 – Sveriges första Rotaryklubb på nätet och vårt kommande årsmöte nu på onsdag.   www.rotaryeclub.se
När? Onsdag den 27 november 2019
Tid? 19 – 20 med efterföljande mingel
Var? on-line möte via ZOOM
Hur? Följ länken och instruktionerna som följer
Varför? 😉 För att du bryr dig och vill bidra till klubbens framgång.
Vad mer? Valberedningens förarbete är avklarat. Det ligger nu på årsmötet att godkänna den föreslagna tillkommande styrelsen samt godkänna föregående års verksamhet. Du kommer väl?
Om du behöver guidning för hur du använder tekniken – kontakta mig (0703496399) när som helst under tisdagen så kör vi en testomgång tillsammans.
Här hittar ni:

Årsredovisning 2018 2019 underskiven

Förslag till dagordning 2019-11

 

Kulturaktivitet med Rotary

För dig som vill haka på en tidigare kulturupplevelse; Shen Yun Performing Arts, är det hög tid att boka plats. De kommer till Stockholm i början av januari. Denna gång har Rotaryaner i flera distrikt engagerat sig och därför finns det finfina erbjudanden för att kunna träffas efter föreställningen på gemensam middag och trivsel. Det finns fyrstjärniga hotellrum för rena kompispriser om du anmäler dig senast 1 december. Vore superkul om vi kunde ses några stycken från e-klubben också!

Länk för mer info och anmälan här: https://tinyurl.com/yyj83rn4

Läs mer här

Veckans Föredrag!

Hans Rosling – mästare i att förklara tydligt!

Rosling var inte bra på musik, sång och dans, säger han i inslaget. Det är dock en viktig komponent för både välmående och hälsa. Följande citat kommer från Shen Yuns svenska FaceBook-sida:
”I forna tider visste folk att musik hade förmågan att läka. Faktum är att det kinesiska tecknet för ”läkekonst” faktiskt kommer från tecknet för ”musik”.
I det gamla Kina var musik inte bara en underhållningsform, utan även ett sätt att förbättra sitt inre. Att förfina sin karaktär och söka harmoni med himlen var en naturlig del i den artistiska utvecklingen. Med ett sådant förhållningssätt bär musiken en ren energi som ger välbefinnande till alla lyssnare.”
Tecknet/karaktären finns här:

Trevlig vecka!

Hälsar Veronica Örfelth, president, Rotary e-klubb 2410. 

15 kommentarer

  1. Pernille Belter säger:

    Rosling: Han er altså imponerende og så fantastisk dygtig til at formidle et emne seriøst og gennemarbejdet. Og så kan man ha’ hvilken som helst politisk holdning, men det er svært at argumentere imod hans/deres ræsonnementer.

    Discomfort for growth: Ja, selv i de sociale, følelsesmæssige relationer gælder det. Man får jo ikke rigtigt sagt og afklaret tingene, hvis der ikke er en ubehagelig situation at føre det tilbage til. Har netop skrevet en passus i en mail til noget familie i aften for at gøre opmærksom på, at jeg gerne vil hjælpe men ikke drives rovdrift på og ikke tages for givet. Altså ikke engang en quid pro quo-opsang – selvom det også kunne være på sin plads lige her – men bare et husk at værdsætte og anerkende mig og min indsats og ikke mindst villighed til at hjælpe trods egne forpligtelser, når I spørger og husk at sige tak. Og det var faktisk i min takkemail for værtindegaver til vores julefrokost til netop det par, så det kostede lidt på værtindestoltheden at få skrevet den del med, selvom det i den grad var tiltrængt. Men det er jo også det, der skal få vores forhold til at bestå, for hvis ikke de ting fungerer i relationen, vil den på et tidspunkt gå ud pga for stor en skævvridning i, hvem gør og bidrager med hvad. Men det er min mands familie, så de har og har altid haft ekstra lang snor fra mig.

    • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  2. Lena Nilsson säger:

    Fantastiskt bra föreläsare och pedagog. Stor glädje att familjen fortsätter hans arbete.

    • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  3. Per Alm säger:

    Ett skakande föredrag över en tragedi av en fantastisk föreläsare

    • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  4. Lars-Åke Dahl säger:

    Brutalt duktig pedagog.

    • Rotaryklubb: Uppsala Linné RK , 51634
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  5. Anders Ehrngren säger:

    Tänk om fler än Hans Rosling ville se de stora och avgörande perspektiven.

    • Rotaryklubb: Hjo rotaryklubb
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  6. Thomas Roos säger:

    Mycket intressant och tänkvärt

    • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
  7. David Krug säger:

    Usch. Det är en sjuk massa människor i världen som lider för ett litet fåtal makthavares makthunger och girighet.

    • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  8. Jan Jaldeland säger:

    Hans Roslings föredrag!
    Jag är glad jag fick möta Hans live på Rotary Peace i Uppsala Universitet!
    Jag är också glad över att Hans son och familj fortsätter hans mission, efter förlusten av Hans!
    Vi behöver missionärer som Hans och Greta, inte som sagofigurerna men för att förklara vår grymma värld och visa på. Vägen till framtiden!
    Att kunna förklara så stora siffror och svåra samband så enkelt kräver både kunskap och pedagogik! TACK HANS!

    • Rotaryklubb: Eclub2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
  9. Christina Thorsson säger:

    Kontroversiellt ämne

    • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
  10. Ulf Andersson säger:

    Egentligen inget nytt, men oj så tänkvärt. Budskapet tål att upprepas. Bra framfört.

    • Rotaryklubb: E-club 2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  11. Anders Ahl säger:

    Toppen. Tack för ett mycket bra föredrag.

    • Rotaryklubb: 12989 Storvik Hofors Rotary klubb
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
  12. Per Alm säger:

    Tänkvärt på många sätt

    • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
  13. David Krug säger:

    Superbra ämne och aktuellt på så många sätt. Väl värt att höra ofta, för även om jag hört detta hundratals gånger i ljudböcker, motivations-ihopklipp som jag har på medan jag jobbar med oönskade hårda uppgifter och liknande, så låter man det gå några veckor/dagar i bekvämlighet så är dessa tankar som utraderade från sinnet igen.

    Har planerat en del kläddesigns på temat discomfort equals growth, pain equals growth, failure equals growth, trauma equals growth etc. Post traumatic growth..

    Gäller även kapital. Enbart promillen av alla framgångsrika investerare eller traders (om ens det) lyckades växa fram sitt kapital utan att vara extremt obekväma i perioder. Troligen har ingen professionell atlet har någonsin uppnått proffsstatus utan hundratals/tusentals/tiotusentals obekväma timmar.

    • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  14. Päivi Kauppi säger:

    Hög igenkänningsfaktor.

    • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
  15. Thomas Roos säger:

    Tänkvärt….

    • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
    • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal

Kommentarer är inaktiverade.