Veckobrev

Vattendagen
Vårt projekt kring FN:s Världsvattendag den 22 mars blev en framgång. Vi syntes väl i sociala medier och sålde fram till senaste räkningen 282 flaskor vilket är mer än förra årets 257 sålda flaskor.  Vårt ambitiösa mål var visserligen betydligt högre, men vi går vidare under nästa år för att komma närmare det målet.

Veckans föredrag
Veckans föredrag handlar om den cirkulära ekonomin som är ett begrepp vi kommer höra mycket mer om i framtiden. Glöm inte köpa en vattenflaska!

Yrkesmentorerna
Känner du till Yrkesmentorer.se?  Det är ett projekt där rotarianer på många håll i vårt avlånga land hjälper till genom mentorskap och kontaktskapande för att få nyanlända in på arbetsmarknaden. Det är ett projekt som vi i Rotary genomför i samarbete med bland andra Arbetsförmedlingen och länsstyrelser.  Exakt hur uppläggen är varierar lite på olika håll i landet, men på föreningens webbsida kan du läsa mer om vad som händer nära dig

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *