Vecka 47: The story of polio

Med 35 dagar kvar till julafton så har jag så smått börjat tänka på vad som ska lagas och bakas. Förra året bodde en flicka från Brasilien hos oss och hon introducerade bland annat amendoim doice, som är kanderade jordnötter. Det smakar nästan precis som brända mandlar men jag tycker jordnötterna är så mycket godare. Det är lite pyssel att göra amendoim doice eftersom jordnötterna ska skalas, men det är helt klart något jag kan tipsa om att testa, om någon är sugen på att testa på något nytt på gottebordet. En av de absolut bästa sakerna med att ha haft utbytesstudenter boende hos sig är att – i alla fall vi – anammat helt nya maträtter och traditioner.

Hur ofta besöker du vår hemsida? Har du hunnit bekanta dig med det som finns, både den öppna delen och den som är låst för våra medlemmar?

Nytt på vår hemsida är att vi har lagt upp en kalender så passa på att bekanta dig med den. I vår kalender kommer vi att lägga upp alla kommande arrangemang och jag kan då passa på att påminna om att den 27:e november får vi besök av Distriktsguvernör Ulf Gustafsson. Nästa intressanta event går av stapeln den 29 januari då vi får besök av Margareta Wargelius från Rotary Doctors Sweden.

Ett tips är att bokmärka sidan så att du inte missar något arrangemang. Vi jobbar hårt för att få fram intressanta föredrag och har du något du vill tipsa om, ta kontakt med vår president Lisa.

När jag ändå är skriver om vår hemsida så skulle jag vilja be de medlemmar som inte uppdaterat sin personliga profil att göra det. Vi saknar bild och presentation på många och det tar inte så många minuter att göra en uppdatering. Vid lansering av den nya hemsidan skickades det ut lösenord till samtliga och skulle det emailet ha gått förlorat, hör av dig till mig, så lovar jag att skicka ut ett nytt lösenord. Det är endast ett fåtal medlemmar som har uppdaterad profil och det tar som sagt inte mer än ett par minuter att göra.

Då har vi kommit till veckans spännande föredrag. För ett par veckor sedan (24/10) firades internationella poliodagen. Rotary gör ett fantastiskt arbete att med att utrota polio och för mig personligen är polio en viktig fråga, inte minst med tanke på att min mamma hade polio som barn. Jag märker dock att det inte är alla som vet vad polio är för något så därför blir mitt bidrag till veckans föredrag just en film om detta: The story of Polio and Rotary.

Vid pennan

Åsa Gilbertson

 

20 kommentarer

 1. GuestMember säger:

  Rotary gör skillnad, jättebra föredragshållare.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Kaj Alvén
  • Email: kajalven@live.se
  • Rotaryklubb: Smålandsstenar Rotaryklubb 13264
 2. Åsa Gilbertson säger:

  Nu är det inte långt kvar. Rotary gör verkligen skillnad.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: THE story of polio
 3. GuestMember säger:

  God nye polio, Sabine oralt vaccin

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Polio
  • Namn: Björn Törnqvist
  • Email: Nalle49@yahoo.com
  • Rotaryklubb: 50403 Malmö internationella rc
 4. Bo Ireståhl säger:

  Det är alltid fint att höra vilka fantastiska insatser som görs av Rotarynätverket.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Story of Polio and Rotary
  • Namn: Bo Ireståhl
  • Email: bo.irestahl@gmail.com
  • Rotaryklubb: E-cluben
 5. GuestMember säger:

  Rotary gör verkligen skillnad!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Lisa Nyström
  • Email: l.nystrom.ftg@gmail.com
  • Rotaryklubb: Bodens RK
 6. Britt-Marie Björlingh säger:

  Rotary gör stor skillnad på många sätt, tycker att det borde komma fram mer än det gör!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Britt-Marie Björlingh
  • Email: brittmarie1@mail.com
  • Rotaryklubb: E-Club
 7. Ulf Andersson säger:

  Väl genomfört av en bra talare.
  Vi alla som ser detta vet att Rotary gör skillnad. Det är ett fantastiskt projekt hur man än mäter, i dollar, vaccindoser, projektets löptid och inte minst rersultat. Men varför är det så svårt att få ut budskapet bland de icke redan frälsta, dvs utanför Rotary, om hur vi bedriver arbetet med End Polio Now?

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Ulf Andersson
  • Email: 449ulf@gmail.com
  • Rotaryklubb: e-club 2410
 8. GuestMember säger:

  End polio now hjälper mig att ”sälja in” den viktigaste insatsen som Rotary gjort och gör. Jag minns från 40/50-talen när vi fick poliosprutor i skolan. Några vänner drabbades av det fruktansvärd i polio. Veckans föredrag är ytterst lärande och väldigt viktigt. Mera sånt!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotar
  • Namn: Bo Persson
  • Email: bophem@tele2.se
  • Rotaryklubb: Borlänge - Stora Tuna Rotaryklubb
 9. GuestMember säger:

  Fantastiskt att Rotary har spelat en så viktigt rolli detta arbete.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Olof Almgren
  • Email: olof.almgren@gmail.com
  • Rotaryklubb: MALMÖ-VÄSTRA HAMNEN 75308
 10. GuestMember säger:

  En storslagen berättelse!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Sven Andersson
  • Email: andersson.slt@telia.com
  • Rotaryklubb: Varbergs rotaryklubb
 11. GuestMember säger:

  Ett engagerande föredrag om ett viktigt ämne!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Story of Polio and Rotary
  • Namn: Magdalena Holström
  • Email: magdalena.holstrom@live.se
  • Rotaryklubb: Katrineholm Rotaryklubb, 13170
 12. GuestMember säger:

  Bra föredragshållare och engagerande ämne.
  Olle Svensson

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Story of Polio and Rotary
  • Namn: Olle Svensson
  • Email: larsollegustaf@hotmail.com
  • Rotaryklubb: Staffanstorp RK
 13. GuestMember säger:

  Samma som tidigare. Intressant.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Elisabet Thorsson
  • Email: advokat.thorson@telia.com
  • Rotaryklubb: Katrineholms Rotaryklubb, distrikt 2370, klubbnr 13170
 14. GuestMember säger:

  Oerhört intressant föredrag att få se o höra hur polioplusarbetet bedrivs i Rotary och hur viktigt det är.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Elisabet Thorsson
  • Email: advokat.thorosn@telia.com
  • Rotaryklubb: Katrineholms Rotaryklubb, distrikt 2370, klubbnr 13170
 15. GuestMember säger:

  Här gör verkligen Rotary skillnad och ett bra föredrag om detta !

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Thomas Roos
  • Email: thomas.roos@callenberg.com
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
 16. Ingemar Drogell säger:

  Ett mycket bra inslag. Jag är så gammal så jag kommer ihåg när vi barn på 1950-talet vaccinerades mot polio. Jag tror det var tre sprutor vi fick, en vid varje vid tre tillfällen. Då var skräcken för polio stor i hela världen. Och nu har Rotarianer över världen gjort fantastiska insatser. ”Vi är så här nära nu !!”

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of polio and Rotary
  • Namn: Ingemar Drogell
  • Email: ingemar.drogell@responsring.com
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
 17. Cecilia Forss säger:

  Vilken trevlig föredragshållare!
  Jag var barn när polio spreds över världen. Vi kallade det barnförlamning på den tiden och oron var stor. Föräldrar höll noggrann kontroll att barnen fått alla sprutorna. Jag tror att det var fyra stycken. Om jag minns rätt förklarade man polion utrotad för några år sedan men sedan upptäckte man att det fanns fläckar på jorden där sjukdomen fortfarande fanns. Jag känner mig också stolt att få vara med och utrota sjukdomen för alltid. Det blir nog snart.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Polio
 18. Lisa Svahn säger:

  Ett fantastiskt exempel på hur ”droppen urholkar stenen” och hur Rotary verkligen gör skillnad.
  Blir nästa ”sten” analfabetismen?
  För mig fick polio ett ansikte genom Tant Maud i kiosken i det lilla gruvsamhället i Bergslagen när jag var barn. I rullstol eller med kryckor plockade Tant Maud tålmodigt lösgodis i blommig papperspåse och vek ihop ett exemplar av dagens Expressen. Av Tant Maud lärde vi oss att sjukdomen polio och funktionsnedsättning inte är något hinder för ett yrkesverksamt liv. Det är först i vuxen ålder jag insett vilken fantastisk förebild Tant Maud var.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Story of Polio and Rotary
  • Namn: Lisa Svahn
  • Email: lisa.svahn@svahnkonsult.se
  • Rotaryklubb: Rotary e-club 2410
 19. GuestMember säger:

  En fantastisk insats av Rotary och dess nätverk. Tillsammans välden över kan vi alla göra skillnad.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The story of Polio and Rotary
  • Namn: Anja Engdahl Molin
  • Email: aem@backafallsbyn.se
  • Rotaryklubb: Landskrona Rotary

Kommentarer är inaktiverade.