Vecka 18: Cyberbullying Policies of Social Media Companies

Hej Rotarianer,

Det har inte kommit in några foton på vårtecken från er medlemmar, så jag har snott ett foto från en annan kompis som är i stugan utanför Luleå. Tranor som pulsar i snö är den ultimata vårbilden i Norrbottenstappning! Själv är jag för närvarande inte riktigt helt närvarande i alla lägen utanför arbetstid, då mitt tankearbete är helt inriktat på att åter bygga upp en örtagård efter flytten ut till ön. Att plocka sina egna örtkryddor till matlagningen är inte möjligt att beskriva i ord. Måste upplevas.

På styrelsemötet förra helgen valdes två nya medlemmar in. Vi hälsar Alf Norman, Täby och Arne H Krumsvik, Oslo välkomna som nya medlemmar! Båda två är Rotary-medlemmar sedan tidigare och en presentation av Arne hittar ni i detta veckobrev. Ytterligare en ny medlem är på ingång. Ni vet väl att ni kan se när vi har styrelsemöten i kalender på hemsidan och höra av er till oss om det är något ni vill vi ska ta upp?

Under veckan har jag börjat ta personlig kontakt med flera av er medlemmar. Syftet är att följa upp enkäten som skickats ut och höra hur ni ser på den Rotary-klubb vi har idag. Vilken Rotary-klubb vill du ha i framtiden? Du har alla möjligheter att påverka utvecklingen av din klubb. Möjlighet till ett mer aktivt deltagande i klubben är exempelvis att bli kontaktperson eller programansvarig för 27:e-möten. Er insats med tid och engagemang i Rotarys namn är oerhört värdefullt.

 • Rotary e-club 2410 saknar kontaktperson för Rotary Doctors. Är du intresserad av uppdraget innebär det att information till klubbarna går via dig och om vår klubb drar igång ett projekt med brunnsbygge åt Rotary Doctors eller liknande, finns möjligheten att vara ansvarig för det projektet.
 • Klubben saknar vidare kontaktperson för Rotary Friendship Exchange. Gärna någon som har erfarenhet av deltagande, alternativt någon som funderar på att delta.
 • Programinnehåll och form för våra 27:e-möten är ett ansvarsområde med tomma stolar.
 • Finns det någon/några som har intresse av att vara kontaktperson för Shelterbox-projektet, så är även den stolen tom.

Låter det som att det är något du vill engagera dig i? Ta kontakt med undertecknad kan vi prata litet mer, utan att du behöver bestämma dig.

Veckans Medlemspresentation: Arne H Krumsvik

IFFR Fly-In, Aachen, Tyskland. Arne H. Krumsvik och IFFR President Rolf Mikkelsen.

Hej, jag heter Arne H. Krumsvik och bor i Oslo med min fru Turid och våra två barn Jostein (16) och Petter (13). Turid och jag kommer ursprungligen från Sunnmøre (Volda och Ørsta, inte långt från Ålesund), men sedan 1990 har vi bytt ut fjordar och berg med stadsliv i huvudstaden.

Jag har varit medlem i Oslo Rotary Klubb sedan november 2013. Det var intresset att flyga och International Fellowship of Flying Rotarians (IFFR) som först fick mitt intresse för Rotary-rörelsen. Det här är ett fellowship som arrangerar Fly-in på flera ställen i världen, och jag har varit på resor till Danmark, Finland och Tyskland. I år kommer den skandinaviska divisionen att flyga in i Linköping. Där träffas flygare från hela Europa som möter en helg för gemenskap, kulturella upplevelser och goda måltider.

Jag är också medlem i International Fellowship of Motorcycling Rotarians (IFMR), som arrangerar flera MC-träffar årligen. Min första motorcykel, en Honda Magna 700, köpte jag 1999. När jag närmade mig 40, ersattes den med en Harley Davidson Sportster, och efter 50 års ålder och en resa från Chicago till Los Angeles längs Route 66 bytte jag till en HD Street Glide.

Jag har arbetat i många år som redaktör och VD i olika medieföretag, med utveckling och omstrukturering som huvuduppgifter. När jag fyllde fyrtio tog jag doktorsexamen (förutom att köpa ny motorcykel) och sedan 2005 har jag haft olika roller i akademin, bland annat professor i journalistik och professor i media och kommunikation. Från och med augusti 2018 är jag rektor vid Högskolan Kristiania i Oslo, ett college med 10 000 studenter och 460 anställda som har ambitioner att bli Norges första privata universitet.

Idag är mottot ”service above self” vilket är viktigast för mitt engagemang i Rotary-rörelsen. Vi vet, både från forskning och av erfarenhet, att känslan av mening ofta uppstår när vi kan bidra positivt till andra människors liv, och jag ser fram emot att vara i en modern online rotaryklubb. Tidigare har jag engagerat mig i socialt arbete och utvecklingsbistånd som en frivillig fängelsearbetare i ett amerikanskt ungdomsfängelse och som styrelseledamot i Mission Aviation Fellowship International.

 • Se även presentationen från ego föredragen mitt i Oslo Rotary Klubb, augusti 2014:

Veckans föredrag

Veckans föredrag är valt av Arne H Krumstad. Det berör ett högaktuellt och viktigt ämne, så missa inte att ta del av det.

Dagens föredrag tar upp två ämnen som tyvärr är mycket relevanta. Det handlar om barn som mobbar varandra på nätet, och det handlar om hur sociala medier försöker komma fram med socialt ansvar. Du hör mig i samtal med postdoktor Tijana Milosevic vid Universitetet i Oslo (UiO). Hon släppte nyligen boken ”Protecting Children Online” Cyberbullying Policies of Social Media Companies ”på The MIT Press. Det här är en del av podcastserien Krumsvik & Co, som jag började som avdelningschef vid institutionen för media och kommunikation vid UiO.

Kalender

Nästa 27:e-möte: (ansvarig: ännu ej delegerat av president)

2018

Måndag 28:e Maj kl 20.00 – 21.00: Jan Jaldeland håller föredrag om >EQ – Emotionell Intelligens

Länk till mötet: https://zoom.us/j/187947296 alternativt tel: 08-4468 2488 och ange mötesnummer 187 947 296

Vattenprojektgruppen (ansvarig: Charlotte Ahlberg)

 • Vecka 6 på Vattenprojektets år 2018/2019.

Yrkesnätverket (ansvarig: ännu ej delegerat av president )

 • Fortsatt utveckling.

Kalender för hela verksamhetsåret 2017/2018 hittar du på http://rotaryeclub.se/wp/events/

 • Kom gärna med förslag på veckoföredrag!

Hör gärna av er med reflektioner, frågor och synpunkter om stort och smått.

Önskar er en riktigt bra vecka!

Varma Rotaryhälsningar

Lisa Svahn,President
Tel: 070 – 405 42 97
Email: lisa.svahn@svahnkonsult.se

12 kommentarer

 1. GuestMember säger:

  Tankeväckande, nyttigt och angeläget ämne att föhålla sig till.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Cyberbullying
  • Namn: Örjan Nilson
  • Email: orjan.nilson@me.com
  • Rotaryklubb: Stockholm Djurgården Rotaryklubb
 2. GuestMember säger:

  Intressant – men nog hade jag gärna sett föreläsarna i levande bild.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: CYBERBULLYING
  • Namn: Bo Persson
  • Email: bophem@tele2.se
  • Rotaryklubb: Borlänge - Stora Tuna Rotaryklubb
 3. Britt-Marie Björlingh säger:

  Angeläget och en liten otäck utveckling på sina håll.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: cyberbullying
  • Namn: Britt-Marie Björlingh
  • Email: brittmarie1@mail.com
  • Rotaryklubb: E-Club
 4. GuestMember säger:

  Jag måste erlänna att det här begrep jag inte – men det är ju meningen också: i Rotary får man lyssna på föredrag som ligga utanför ens intressesfär, och så lär man sig något oväntat nytt.

  Jag måste erkänna att det j’r såg utanför mon intressesfär .’
  Gert Nilsson
  Ystad-S:t Petri RK

  Kommentar

  • Veckans föredrag: cyberbullying
  • Namn: Gert Nilsson
  • Email: gert.e.nilsson@telia.com
  • Rotaryklubb: Ystad-S:t Petri Rotaryklubb
 5. GuestMember säger:

  Viktigt ämne men jag hade gärna sett ett mer sammanhållet och strukurerat föredrag. Som pod i en intervjusituation blir presentationen aningen rörig och på det sättet förlorar ämnet styrka.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Cyberbulling
  • Namn: Olof Almgren
  • Email: olof.almgren@gmail.com
  • Rotaryklubb: MALMÖ-VÄSTRA HAMNEN 75308
 6. GuestMember säger:

  Intressant och ett mycket angeläget ämne

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Cyberbullying
  • Namn: Thomas Roos
  • Email: thomas.roos@callenberg.com
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
 7. GuestMember säger:

  Stort problem med nätmobbing.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Cyberbullying
  • Namn: Kaj Alvén
  • Email: kajalven@live.se
  • Rotaryklubb: Smålandsstenar Rotaryklubb 13264
 8. GuestMember säger:

  Intressant och angeläget ämne

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Cyberbullying, vecka 18
  • Namn: Christina Thorsson
  • Email: christina_thorson@hotmail.com
  • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
 9. Cecilia Forss säger:

  Utmärkt val av föredrag. Det är bra att någon studerar hur allvarlig nätmobbning verkligen är. Det är lättare att hitta lösningar och skydd när effekterna av mobbningen inte överdrivs år något håll. Men jag träffar unga som mår dåligt av rädslan av att bli impopulära på nätet. De behöver inte ens vara utsatta för mobbning. Det räcker med att inte få gillanden eller att ignoreras. Ju fler som tar nätmobbning på allvar desto bättre.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: cyberbullying
 10. GuestMember säger:

  Ett ämne som behöver lyftas upp än mer.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: cyberbullying
  • Namn: Henrik Mogart
  • Email: Henrikmogart@yahoo.se
  • Rotaryklubb: Uddevalla-Byfjorden RK
 11. GuestMember säger:

  Intressant ämne (problem) som säkert kommer att finnas kvar (växa) för överskådlig framtid.
  Olle Svensson

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Cyberbullying
  • Namn: Olle Svensson
  • Email: larsollegustaf@hotmail.com
  • Rotaryklubb: Staffanstorp RK
 12. GuestMember säger:

  cyberbullying är redan ett stort (mobbning liknande) problem, mest für barn som inte kan försvara sig eller har tillräkltig med egen styrka att inte bryr sig.
  intressant att även företag och organisationer behöver utveckla policies mot detta. vi har i all entusiasm glömd, att ‘de onda krafter’ använder teknologi mist lika flitigt (och skoningslöst) som ‘de goda’. hälsningar!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: cyberbullying
  • Namn: Detlef Rahe
  • Email: rahe@rahedesign.de
  • Rotaryklubb: RC Bremen-Hansa, Tyskland

Kommentarer är inaktiverade.