Vecka 23: How to Optimize Social Interactions

Hej Rotarianer

Min fiffiga plan för dagens cykelträning inför Halvvättern var att cykla från kontoret i Vasastan till Lidingö och cykla Lidingöloppets runda och liksom få in två-i-en – Cykling och samtidigt nöta in löpbanan. Planen framstod som mindre fiffig när jag insåg att det innebar att ta sig genom och förbi Stockholm Marathon med publikhav… Tidsplanen sprack totalt med färre mil, men det var ändå rätt roligt att vara mitt uppe i folkfesten och se oräkneliga löpare, med eller utan utklädnad, springa förbi. Det första Stockholm Marathon arrangerades 4 augusti 1979. Första gången loppet genomfördes var 2 155 löpare anmälda vara 69 av dem var kvinnor. Tolv personer har sprungit alla 40 lopp som startat, varav två damer som nu är +75 år. Respekt.

Nästa helg är det dags för folkfesten Vätternrundan i Motala vilket jag verkligen ser fram emot. Någon annan i vår klubb som ska dit? Hör gärna av dig i så fall.

Vår medlem Jan Jaldeland skickade en hint om ett fantastiskt projekt Svenska Sjöräddningssällskapet är med och driver, Optimist för havet.Projektet organiserar insamling av plastskräp från våra hav och stränder. Av plastskräpet skapas sedan plastjollar som används på seglarläger. En minst sagt lysande projektidé, precis som Jan konstaterat!

Möjlighet till ett mer aktivt deltagande i klubben är exempelvis att bli kontaktperson eller programansvarig kräpet för 27:e-möten. Er insats med tid och engagemang i Rotarys namn är oerhört värdefullt.

 • Rotary e-club 2410 saknar kontaktperson för Rotary Doctors. Är du intresserad av uppdraget innebär det att information till klubbarna går via dig och om vår klubb drar igång ett projekt med brunnsbygge åt Rotary Doctors eller liknande, finns möjligheten att vara ansvarig för det projektet.
 • Klubben saknar vidare kontaktperson för Rotary Friendship Exchange. Gärna någon som har erfarenhet av deltagande, alternativt någon som funderar på att delta.
 • Programinnehåll och form för våra 27:e-möten är ett ansvarsområde med tomma stolar.
 • Finns det någon/några som har intresse av att vara kontaktperson för Shelterbox-projektet, så är även den stolen tom.

Låter det som att det är något du vill engagera dig i? Ta kontakt med undertecknad kan vi prata litet mer, utan att du behöver bestämma dig.

Veckans medlemspresentation, Jarl Tersin

Jag heter Jarl Tersin och är en göteborgare i förskingringen med fru och två vuxna barn.

Att jag valde Rotary bygger framför allt på min övertygelse att man bör hjälpa de som har det svårare än vi. Vattenflaskan som vi har är ett jättebra exempel på hur vi i vår klubb kan hjälpa till.

Jag tänker på hur Italien, när det återigen skett en jordbävning, hur de mangrant hjälper till med pengar, boende och annat för de utsatta. Kanske inte är lika vanligt i Sverige, men vi kan ju hjälpa via Rotary!

Jag kanske skall berätta lite om mig själv privat:

Jag halkade in i IT världen som så många andra på 1980-talet, och började där med en produkt som hette Videotex – En föregångare till Internet, men egentligen bara var interaktiv text-TV.

Via detta så vandrade jag från fackligt aktiv via IT produktionschef och kvalitetschef till egenföretagare inom IT.

Efter många år i varierande uppdrag och antal kollegor, projektledning, chef att hyra, testledingsuppdrag och utredningar (gärna EU regler!), så fick min fru ett uppdrag i Italien. Jag passade på att utöva mitt favoritintresse att spela fiol och detta i Verona, där jag fick möjligheten att verka som en semiprofessionell violinist, vilket är fantastiskt i operans förlovade land. Vilken lantbrukare eller vinodlare som helst kan recitera stora delar av de kända operorna, en del tom sjunger! Gatorna har namn som Via Puccini, Contrada Verdi och Viale Bellini.

Numera bor jag i härliga Skåne, i en lite by med namnet Ludvigsborg och arbetar med frågor som intresserar mig oerhört, och som rör oss alla, nämligen digitalisering och införande av välfärdsteknik inom omsorgen i Hässleholm. Vi blir alla äldre och de äldre blir fler. När dessutom skatteunderlaget blir mindre krävs att man försöker fokusera den mänskliga insatsen till att ge omsorg, inte att t ex dammsuga, tvätta eller beställa och leverera mat. Idag så finns ju en oändlig mängd hjälpmedel att tillgå. En favorit som jag har är det som kallas e-tillsyn. Det innebär att man slipper bli störd flera gånger per natt av nattpatruller som öppnar gnisslande dörrar oss står och tittar på dig i mörkret. Istället används en kamera där behörig personal kan titta till dig under en kort stund vid överenskomna tillfällen under natten. Nu kommer också AI, artificiell intelligens, där man genom analys av stora mängder data t o m kan se att det börjar bli en stor risk att du kommer att falla, och detta flera dagar innan själva fallet kommer. Det konstiga med mitt jobb är att min framtid är att arbeta med framtiden för dåtiden!

Kalender

 • 27:e-möten 2018: (ansvarig: ännu ej delegerat av president)
 • Onsdag 27:e juni: Presidentskifte
 • Måndag 27:e Augusti: Kickoff för verksamhetsårets 27:e-möten
 • Torsdag 27:e september: 27:e-möte
 • Tisdag 27:e november: Årsmöte
 • Vattenprojektgruppen (ansvarig: Charlotte Ahlberg)
  Vecka 11 på Vattenprojektets år 2018/2019.
 • Yrkesnätverket (ansvarig: ännu ej delegerat av president).
  Fortsatt utveckling.

Kalender för hela verksamhetsåret 2017/2018 hittar du på http://rotaryeclub.se/wp/events/

Glöm inte att uppdatera er presentation på http://rotaryeclub.se/wp Hör gärna av dig om du tycker det verkar krångligt, så får du vägledning.

Kom gärna med förslag på veckoföredrag!

Veckans föredrag

Veckans föredrag är valt av vår IT-ansvarige Björn Elenfors.

Hör gärna av er med reflektioner, frågor och synpunkter om stort och smått.

Önskar er en riktigt bra vecka!

Varma Rotaryhälsningar

Lisa Svahn,

President

Tel: 070 – 405 42 97

Email: lisa.svahn@svahnkonsult.se

16 kommentarer

 1. GuestMember säger:

  Intressant och säkert bra för vissa. Men kanske sorgligt att det ska behövas.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: David about ........
  • Rotaryklubb: Uppsala Linne RK 51634
 2. Åsa Gilbertson säger:

  Mycket intressant föredrag att ta del av.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
 3. Lena Nilsson säger:

  Intressant ämne.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
 4. David Krug säger:

  Det glädjer mig ju fler som sprider sån här information och jag hoppas att det i framtiden kommer finnas många som gör såna här videos även på svenska och att videos som denna och mycket annat liknande integreras i skolundervisningen. Det är tyvärr många unga och vuxna som mår dåligt idag för att sån här undervisning och annan viktig undervisning inte är ett prioriterat grundämne i skolan, som kunde gett många viktig kunskap för livet.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
  • David Krug säger:

   … Och det var såklart kärnämne jag menade att skriva nedan, inte grundämne… 😉

   Kommentar

   • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
   • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
 5. GuestMember säger:

  Förvisso mycket sant men känns men ”låg innovationshöjd”. Känns tyvärr som gamla sanningar i ny paketering.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
  • Rotaryklubb: Stockholm Djurgården Rotaryklubb
 6. GuestMember säger:

  Intressant och bra att bli påmind om
  Tänkte på det som att hela kroppen visar om man håller sig till sanningen.
  Bra att ha i åtanke när jag coachar klienter, säger de sanningen eller är det något som skaver

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
 7. GuestMember säger:

  Det var ett intressant föredrag men några gånger tappade jag tråden. Det jag fastnade för var det om människor som ljuger. Kroppsspråket, ögonen och talet synkroniserar inte.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
  • Rotaryklubb: Kalmar Slott RK
 8. GuestMember säger:

  Mycket tänkvärt. Fakta som kan upprepas många gånger

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
  • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
 9. GuestMember säger:

  Mycket tänkvärt. Fakta som tål att höras många gånger

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
  • Rotaryklubb: L
  • GuestMember säger:

   Mycket tänkvärt. Fakta som kan upprepas många gånger

   Kommentar

   • Veckans föredrag: How to optimize social interactions
   • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
 10. Britt-Marie Björlingh säger:

  Tankeväckande!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social Interaction
  • Rotaryklubb: E-Club
 11. Arne H Krumsvik säger:

  Intressant om vikten av att vara synkroniserad och autentisk.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social Interaction
 12. Alf Norman säger:

  Intressesant påminnelse om hur viktigt kroppsspråket är för att skapa förtroende.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social Interaction
  • Rotaryklubb: E-Club 2410
 13. GuestMember säger:

  Inte illa!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social Interaction
  • Rotaryklubb: Varbergs Rotaryklubb
 14. GuestMember säger:

  Ett bra föredrag och visst är det viktigt att bli påmind om saker som dessa

  Kommentar

  • Veckans föredrag: How to optimize social Interaction
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *