Vecka 27: Presidentskifte

Hej Rotarianer

Jag vill börja med att tacka alla som passade på att närvara vid vårt 27:e möte, då Lisa avtackades för sitt år som president för Rotary E-Club och undertecknad tillträdde. Vi hade ett jätteroligt möte och det är otroligt inspirerande att få lyssna på allas presentationer.

För er som inte hann vara med, så kommer här en sammanfattning av det tal jag höll:

Först vill jag tacka avgående president Lisa Svahn, som under sitt presidentår stakat ut grunden för vårt fortsatta arbete med att arbeta in rutiner och arbetssätt. Lisa har varit ett stort stöd och en fantastisk mentor och jag är oerhört stolt att jag får fortsätta ditt arbete.

Under Lisas presidentår var temat Rotary – making a difference och Barry Rassin, Rotary Internationals utvalda president under 2018/19, har som tema: Be the Inspiration. Var en inspirationskälla och det är något jag tycker ska följa med Rotary E-Club 2410 under mitt år.

 

Vi ska fortsätta med Lisas arbete att sätta Rotary på kartan. Vi ska vara stolta över vår historia samtidigt som vi vill fortsätta arbeta mer aktivt med Rotaract, med förhoppning att få in potentiella medlemmar i framtiden. Med fler medlemmar så stärker vi vårt yrkesnätverk med så mycket olikhet som möjligt i ålder, genus och yrken.

Vi ska öka medlemsaktiviteten. Under 2017/18 började vi engagera befintliga medlemmar och en början är att alla medlemmar skriver en presentation som skickas ut i nyhetsmail och läggs ut på vår hemsida. Vilka oanade krafter det finns när man får ta del av varandras presentationer. Vi kommer också att ägna några av 27:e mötena för att nätverka och lära känna varandra. Vi hoppas vi kan inspirera fler att besöka våra 27:e möten och målet är att de medlemmar, som har möjlighet, besöker ett 27:e möte per halvår.

Vi ska bygga vidare med vårt vattenprojekt. Vi har en hel del idéer på gång men behöver fler aktiva medlemmar som vill vara med och dra i projektet. Sedan uppmuntrar vi möjligheten att starta upp olika projekt i Rotarys anda.

Under perioden 1 juli 2017 – dagens datum har vi sålt drygt 1500 vattenflaskor.. Det innebär att i snitt så köper varje besökare 1 st vattenflaska och det hade varit glädjande om våra mötesdeltagare kunde dubblera detta under året. Totalt har Rotary E-Club sålt vattenflaskor för en kvarts miljon.

Vi ska visa hur klubbens medlemmar är handlingskraftiga genom att göra PR för vår klubb och våra hjälpaktiviteter. Rotary International har som mål att man fyra gånger i månaden lägger ut något på social media men jag tror vi börjar smått med 1-2 gånger.

Ett arbete som styrelsen ska gå igång med är att gå igenom vår klubbs kärnvärden. Så här ser vi på Rotary E-C-Club. Vad är målet med det vi gör. Vi hoppas kunna presentera detta inom en snar framtid.

Långsiktiga visioner och mål

 • är att få medlemmar i alla distrikt och kommuner i Sverige
 • att Rotary E-Clubs hemsida ska bli den naturliga mötesplatsen om man inte har en möjlighet att närvara på sitt ordinarie rotarymöte. Som E-Club är vi bortom tid och rum, utan fysisk plats.

Sist men inte minst, Be the Inspiration – vi ska inspirera till positiv förändring, inspirera medlemmarna i vår klubb, vårt samhälle och vår organisation att möta dagens utmaningar med mod, optimism och kreativitet.

Medlemspresentation(er)

Under mötet presenterades två nya styrelseledamöter, Dennis Krook och Mia Löfdahl. Du hittar Dennis presentation här och Mias här. Och för den som är nyfiken att lära känna mig lite bättre finns en liten presentation här. Styrelsen tar lite semesterledigt men är tillbaka igen den 19 augusti då vi också fortsätter med de populära medlemspresentationerna i veckobreven.

Inbjudan till årskonferens för distrikt 2410

Vi behöver dig

Möjlighet till ett mer aktivt deltagande i klubben är exempelvis att bli kontaktperson eller programansvarig för 27:e-möten. Er insats med tid och engagemang i Rotarys namn är oerhört värdefullt.

 • Rotary E-club 2410 saknar kontaktperson för Rotary Doctors. Är du intresserad av uppdraget innebär det att information till klubbarna går via dig och om vår klubb drar igång ett projekt med brunnsbygge åt Rotary Doctors eller liknande, finns möjligheten att vara ansvarig för det projektet.
 • Klubben saknar vidare kontaktperson för Rotary Friendship Exchange. Gärna någon som har erfarenhet av deltagande, alternativt någon som funderar på att delta.
 • Programinnehåll och form för våra 27:e-möten är ett ansvarsområde med tomma stolar.
 • Finns det någon/några som har intresse av att vara kontaktperson för Shelterbox-projektet, så är även den stolen tom.

Låter det som att det är något du vill engagera dig i? Ta kontakt med undertecknad kan vi prata litet mer, utan att du behöver bestämma dig.

Kalender

27:e-möten 2018

 • Måndag 27:e Augusti: Kickoff för verksamhetsårets 27:e-möten
 • Torsdag 27:e september: 27:e-möte
 • Tisdag 27:e november: Årsmöte
 • Yrkesnätverket (ansvarig: ännu ej delegerat av president). Fortsatt utveckling.

Kalender för hela verksamhetsåret 2017/2018 hittar du på http://rotaryeclub.se/wp/events/

 • Glöm inte att uppdatera er presentation på Hör gärna av dig om du tycker det verkar krångligt, så får du vägledning.
 • Kom gärna med förslag på veckoföredrag!

Veckans föredrag

Vi tar ännu en historisk rotary-återblick och beger oss mot år 1905, där vi får se veckans föredrag som handlar om ”The boys of 1905”

Varma sommarhälsningar

Åsa Gilbertson, president Rotary E-Club
email: asa.gilbertson@telia.com

11 kommentarer

 1. GuestMember säger:

  Intressant historisk återblick

  Kommentar

  • Veckans föredrag: vecka 27: The Boys of 1905
  • Namn: Christina Thorsson
  • Email: christina_thorson@hotmail.com
  • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
 2. GuestMember säger:

  Under våra besök i Chicago (bl.a. i samband med Convention) har vi inte lyckats pricka in Rotary One Chicago i programmet. Men vid vårt besök på konstmuseet  2005 guidades vi av medlemmar i denna förnämliga klubb. En av medlemmarna där, som visade sig vara rektor för ledarskapsutbildning via internet, hade vissa rörelsesvårigheter varför min hustru Lena (medlem i e-klubben) hjälpte honom under de timmar vi var på besök i museet. Denne medlem blev så glad över Lenas hjälp att han som tack skänkte henne en exklusiv ledarutbildning .  Vilken rotaryanda som alltjämt finns i klubben! Och alla de medlemmar i Rotary one som vi träffade där visade sig vara verkliga rotationer, precis som pojkarna  vi såg på filmen nyss.
  Gert Nilsson
  Ystad-S:t Petri Rotaryklubb
  gert.e. nilsson@telia.com

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Boys of 1905
  • Namn: Gert Nilsson
  • Email: gert.e.nilsson@telia.com
  • Rotaryklubb: Ystad-S:t Petri Rotaryklubb
 3. Lena Nilsson säger:

  Bra att bli påmind om hur Rotary en gång började och vilka personerna var.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Boys of 1905
  • Namn: Lena Nilsson
  • Email: lenanilsson@telia.com
  • Rotaryklubb: Rotary E-Club 2410
 4. David Krug säger:

  Blir alltid lika inspirerad när jag ser mer om hur det hela byggts upp. Helt klart värt att lära av.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Boys of 1905
  • Namn: David Krug
  • Email: david@krug.se
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
 5. GuestMember säger:

  Ett inspirerande och intressant föredrag!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The boys of 1905
  • Namn: Eva Svensson
  • Email: eva.gumsebo@telia.com
  • Rotaryklubb: 13253 Oskarshamns Rotaryklubb
 6. Britt-Marie Björlingh säger:

  Mycket intressant!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Boys of 1905
  • Namn: Britt-Marie Björlingh
  • Email: brittmarie1@mail.com
  • Rotaryklubb: E-club
 7. GuestMember säger:

  Några år sedan jag såg den här filmen senast. Lika härlig fortfarande!
  Olle Svensson

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Boys of 1905
  • Namn: Olle Svensson
  • Email: larsollegustaf@hotmail.com
  • Rotaryklubb: Staffanstorps RK
 8. Cecilia Forss säger:

  Vilken härlig film! Vad roligt att man lyckats förbättra kvaliteten och föra över den digitalt. 

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The Boys of 1905
 9. GuestMember säger:

  Ett intressant och inspirerande föredrag. Det är alltid viktigt att kunna sin historia

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The boys of 1905
  • Namn: Per Alm
  • Email: per.alm@med.lu.se
  • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
 10. GuestMember säger:

  Goa gubbar – rötterna alltid viktiga för all viktig verksamhet – som vår. Härlig patina …

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Thoyse b
  • Namn: Carl-Henrik Hybbinette
  • Email: carl-henrik.k@bredband.net
  • Rotaryklubb: Kalmar NRK
 11. GuestMember säger:

  Ett härligt ”föredrag”, viktigt med vår historia 🙂

  Kommentar

  • Veckans föredrag: The boys........
  • Namn: Thomas Roos
  • Email: thomas.roos@callenberg.com
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *