Vecka 40: One small act

Hej Rotarianer

Jag hoppas att alla har haft en skön och avkopplande helg bakom sig. Vi tillbringade lördagsförmiddagen på Äppelmarknaden i Kivik och jag passade på att besöka Kivik Rotaryklubb som höll sin traditionella försäljning av äppellotter, för att samla in medel till klubbens välgörenhetsinsatser. Pengarna går bland annat till Rotary Doctors verksamhet i Kenya. Jag vann en flaska äppelcider och en blåbärsdryck och kom hem med många glada skratt.

 

Förra veckans spännande 27:e möte, om Gig Ekonomi, blev med kort varsel inställt på grund av sjukdom, men vi återkommer med nytt datum så fort som möjligt.

På måndag, 1 oktober, före kl. 07.00, kommer samtliga lösenord att nollställas för inloggning i ClubAdmin på rotary.se. Detta görs för att höja säkerheten och för krav enligt GDPR. Det innebär att ALLA medlemmar måste använda ”Glömt lösenord” på inloggningssidan.

Rotary Peace Center

En viktig pusselbit i Rotarys fredsarbete är Rotary peace centers, som finns vid sex ledande universitet i världen, varav ett är Uppsala universitet. Vid Rotary peace centers får årligen 60 studenter från hela världen på bekostnad av Rotary, genomföra en tvåårig Masterutbildning inom freds- och konflikthantering. Läs gärna mer här.

VR-app och veckans föredrag

Visste du att Rotary International har en egen VR-app?  Det hade jag ingen aning om och jag blev verkligen överraskad när jag såg det. Den virtuella verkligheten förbinder, med enkla medel, människor på en personlig nivå, på ett sätt som ord helt enkelt inte kan. Snarare än att berätta hur Rotary förändrar liv, så kan de nu visa dig. Se den kraftfulla inverkan som små saker, som vänlighet, kan ha på livet hos en liten tjej vars värld har slagits sönder av konflikter. Välkommen till veckans föredrag: One small act.

Med vänlig hälsning

Åsa Gilbertson, president Rotary E-Club

16 kommentarer

 1. Marie Hägg Ganessane säger:

  En handling som sprider ringar på vattnet.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: One small act
  • Rotaryklubb: Rotary E-club
 2. Frederic Ganessane säger:

  Fantastiskt att se filmen där en människa får bli föremål för hjälp och i sin tur sprider hon goda gärningar vidare.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: One small act
  • Rotaryklubb: e-club 2410
 3. Christina Thorsson säger:

  Rotarys satsning på sjukvård mot svåra sjukdomar som polio, kräver engagemang och gör skillnad.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vecka 40: One small act
  • Rotaryklubb: KatrineholmBacka Rotaryklubb, Klubbnr 13171. Distrikt 2370.
 4. Britt-Marie Björlingh säger:

  Filmen är fantastisk, tankvärd och den berör!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: One small act
  • Rotaryklubb: E-Club
 5. Lars-Åke Dahl säger:

  Håller med Cecilia, men visst var den berörande.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: One Small Act
  • Rotaryklubb: Uppsala Linne RK, 51634
 6. Örjan Nilson säger:

  Berörande och tankeväckande. Nyttig att ha med i referensramarna.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: One small act
  • Rotaryklubb: Stockholm Djurgården Rotaryklubb
 7. David Krug säger:

  Rörande film. Personligen får den mig att tänka på detta och hur viktigt det är med självrannsakan och egen research och vittnesmål och skapa sin egen åsikt baserat på detta.

  Att våga gå på djupet och ställa de svåra frågorna som jag tycker bidrar mycket till att göra Rotary till en extraordinär organisation och som jag hoppas alltid kommer gälla oavsett ämne och avsändare.

  1. Är det sant? (Helt eller delvis och till vilka delar)

  2. Är det rättvist mot alla parter?

  3. Kommer det att skapa goodwill och
  bättre vänskapsförhållanden? (med vilka och finns det stora undantag där det skapar badwill)

  4. Kommer det att vara till fördel för
  alla som det berör? (Detta tycker jag är en av de enklaste frågorna att besvara i det här sammanhanget, baserad på helt oifrågasatt fakta och statistik som alla parter är överens om)

  Sen får man fundera på om vissa saker berättigar att man inte alltid kan svara ja på alla de fyra frågorna. Jag tror att när det är polariserande ämnen som är svåra att sätta sig in i och bevisa så får var och en ställa, undersöka och besvara dessa frågor efter egna referensramar och då dessa är olika för alla så kommer också svaren på de fyra frågorna att bli olika för alla och man får respektera och acceptera detta och varandra.

  En värld med åsiktsfrihet, valfrihet, uttrycksfrihet och acceptans vill ju de flesta trolien ha.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: One small act
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
 8. Anja Molin säger:

  Saknar ord, verkligen en film som berör på många sätt!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: One small Act
  • Rotaryklubb: Landskrona Citadell Rotary
 9. Thomas Roos säger:

  Intressant och framfört av en skicklig talare

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Make a deiiference John Hewko
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *