Vecka 2: Vatten

Hej Rotarianer

Jag hoppas att alla har haft en skön julledighet och själv så tycker jag det är mysigt att vi har kommit in i ett nytt år, med nya förväntningar. Jag ser så fram emot detta år och har faktiskt börjat räkna ned mot Världsvattendagen, som vi firar den 22 mars. Vi har ett par idéer på gång och jag hoppas vi kan presentera dem framöver.

Har du inte besökt vår privata facebooksida så har du missat Björns inspirerande länk från en blogg med en mycket intressant observation från en amerikansk Rotaryklubb – om att attrahera yngre medlemmar. När du läst den – vad tycker du att vi kan ta oss till av detta?

Funderar du på att åka till Rotarykonventet i Hamburg? Här får du tips på saker att se där.

Veckans inspiration

I juni bistod den paraguanska Rotaryklubben Pilar Ñeembucú med synundersökning för 3200 personer.  Klubbens tidigare projekt har varit att plantera träd och etablera parker samt att hjälpa grannar som fortfarande återhämtar sig från katastrofala översvämningar i slutet av 2015, säger klubbmedlem Federico Ferreira. Rotarianerna samordnade ögonundersökningen och skänkte solglasögon tillsammans med OneSight.

Påminnelse om resa

Vår inkommande president Veronica Örfelth hoppas på att se fler e-klubbare på kulturresan till Århus i Danmark. Den traditionella kinesiska kulturen som Shen Yun uppvisar kan inte ses någon annanstans i världen – inte ens i Kina. Tänk att dessutom få uppleva detta tillsammans med andra Rotaryaner (gäster är naturligtvis välkomna). Jag (Veronica) tycker det skulle vara en verklig höjdpunkt för det nya året att lära känna fler från detta genuina sammanhang.

Till förmånligt pris ingår hela resan med buss från Aneby, via Gränna, Jönköping mot Göteborgs hamn (t o r) båtresa med frukost (dit) och middag (hem), transfer, föreställningens biljett samt övernattning i delat dubbelrum på närliggande Scandic Hotell (inklusive frukost). Vi avreser fredag 8/2 kl 9.10 med Stena till Frederikshavn, ankomst kl 12.30. Busstransfer till Århus Konserthall. Föreställningen börjar kl 15.00, klädkod: smoking el. kavaj.

Vi äter gemensam middag på hotellet efter föreställningen med inbjudna Århus Rotaryklubb och tema kinesisk kultur.

Hemresa lördag 9/2 kl 11.30 från hotellet, direkttransfer till Stenabåten, avgång kl 14.00, hemkomst Göteborg kl 17.30 och vidare uppåt i landet.

Pris mellan 2500-2900:-/person, beroende på vilken Shen Yun-biljett man önskar.

Anmälan är bindande och görs via mejl till Carina Ridenius senast 8/1 samt inbetalning senast 10/1. Betalningsuppgifter kommer i svarsmejl: carina.ridenius@gmail.com

Varmt välkomna!

Veckans föredrag

Veckans film går naturligtvis i vattnets tema och vi kan aldrig nog påminnas att det som är en naturlig del av vår vardag, kan vara ouppnåbart för så många. Därför räknas varje gåva.

Hälsningar

Åsa Gilbertson, president

13 kommentarer

 1. Per Alm säger:

  Vatten är essentiellt för allt liv.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vatten
  • Rotaryklubb: Lund Kloster RK 133 10
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
 2. David Krug säger:

  Har bott utan vatten några gånger i Afrika och det gör mycket för att uppskatta handfat, dusch och toalett sedan. Tills man glömmer bort att uppskatta det igen…

  Kommentar

  • Veckans föredrag: World Water Day
  • Rotaryklubb: Rotary E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 3. Pernille Belter säger:

  Hvilket fantastisk foredragsvalg her til begyndelsen af året, hvor mange ikke kan lade være med at gå med tanker og idéer for, hvad de kunne tænke sig at satse mere på i det nye år. Så godt set!
  Jeg fik flettet flere ”gamle” idéer sammen til dybere forståelse af vores menneskelige sind, og jeg vil være mere opmærksom på et område, hvor jeg ved fra tidligere, at jeg har nogle evner, som kan bruges til at glæde og løfte andre. Mon ikke det så kan gi’ lidt dopamin både til modtager og til mig som afsender… Det starter jeg på i aften. Tak.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Best-self Activation
  • Rotaryklubb: Frederiksberg Rotaract
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 4. Elisabet Thorsson säger:

  World Water Day. Viktig dag.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: World Water Day
  • Rotaryklubb: Katrineholms Rotaryklubb, distrikt 2370, klubbnummer 13170
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 5. Britt-Marie Björlingh säger:

  Utan vatten inga liv!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Water
  • Rotaryklubb: E-Club
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 6. Sven Andersson säger:

  Vatten är det allra viktigaste!

  Kommentar

  • Veckans föredrag: World water day
  • Rotaryklubb: Varbergs Rotaryklubb
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 7. Lars-Åke Dahl säger:

  Viktigt (och nyttigt att veta avkastningen av 1 satsad peng).

  Kommentar

  • Veckans föredrag: World Water Day
  • Rotaryklubb: Uppsala Linné RK, 51634
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 8. Leif Jarlén säger:

  Vatten kanske är det viktigaste som finns. Mycket klarar vi för att överleva men frågan är om vatten är det viktigatse.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Water
  • Rotaryklubb: Lidköpings RK
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 9. Gert Nilsson säger:

  worldwaterday
  Vatten är nödvändigt. Det är en stor gåva att ha tillgång till tjänligt vatten. Därför är det bra att Rotary hjälper till med vattenprojekt. Jag har sett flera exempel på detta i Kenya.
  Gert Nilsson
  Ystad-S:t Petri Rotaryklubb

  Kommentar

  • Veckans föredrag: world Water Day
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Välj ett alternativ
 10. Bengt Olsen säger:

  Vårt engagemang inom vatten är välbekant. En av satsningarna vi stöder är Mutomoprojektet

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Vatten
  • Rotaryklubb: e-club
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat
 11. Thomas Roos säger:

  Viktigt och intressant

  Kommentar

  • Veckans föredrag: World Water Day
  • Rotaryklubb: Uddevalla Byfjorden
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): PayPal
 12. Pernille Belter säger:

  I sommer fik vi kortvarigt at mærke i Skåne, at der ikke er ubegrænsede mængder vand, idet alt vand – i Norden generelt, tror jeg – holdes på drikkevandsniveau, og vandværket kunne ikke følge med efterspørgslen, når marker og haver ikke fik noget ”fra oven”. Det har vi nok i højere grad været vant til i Danmark, hvor varmere somre har ført til vandingsforbud. Det er sikkert ikke udelukkende derfor – for min mor hælder alt skyllevand fra køkkenet ud i haven – men jeg har i hvert fald vænnet mig til at vande potteplanterne med til overs bleven te og kaffe. For nyligt blev jeg mindet om, at folk måske tror, det er farligt for planterne, da en veninde blev lidt rystet ved synet. Planterne lader ikke til at tage skade, og der går lidt ekstra næringsstoffer mere direkte tilbage i kredsløbet. Så har jeg også bedre samvittighed til mine lejlighedsvise karbad, som selvfølgelig burde erstattes af en hurtig dusch.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: World Water Day
  • Rotaryklubb: Frederiksberg Rotaract
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Swish
 13. Ulf Andersson säger:

  Rent vatten är långt ifrån alltid lika självklart som det är för oss.

  Kommentar

  • Veckans föredrag: Worldwaterday
  • Rotaryklubb: E-club 2410
  • Jag har betalat mitt gästbesök (välj ett alternativ): Jag är medlem i Rotary E-Club 2410 och har förskottsbetalat

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *